Novinky

dEUS budou vítat jaro v MeetFactory

Zatímco obchodnímu světu jsou Antverpy známé díky diamantům, hudebnímu světu díky dEUS. Nejslavnější a první belgické kapele, která prorazila na mezinárodní scénu a zazářila i v kolébce indie/rocku - v Anglii. „Lidé od nás očekávají eklektické věci. Já si ale myslím, že jediné, co se u nás dá předvídat, je právě nepředvídatelnost. A přesně takové je i naše nové album. Na jedné straně obsahuje skladby, které můžou až šokovat popovým zaměřením a na druhé písně, které postrádají standardní strukturu, jako by vznikly z nějaké jam session. Jsou groovy a divoké, jako kdyby se Can potkali s LCD Soundsystemem.“ popisuje novou nahrávku frontman Tom Barman.

Přestože hudební periodika se ve stylové charakteristice alba rozchází, v jednom se zcela shodují a unisono prohlašují Keep You Close za nejlepší nahrávku, jakou kdy dEUS natočili.  „Deus dosáhli na svém šestém albu nových výšin“ poznamenal na adresu kapely jeden z nejprestižnějších hudebních časopisů britský Q magazine a ocenil nahrávku čtyřmi z pěti hvězdiček. Tuzemská média nezůstávají pozadu a prorokují albu Keep You Close široké spektrum posluchačů od ortodoxních rockerů až po fanoušky Muse, jejichž hudbu tato deska místy evokuje.

Indie-rocková skupina dEUS vznikla v roce 1989 v druhém největším belgickém městě Antverpy. Přestože začínali s coververzemi, brzy vytvořili svůj vlastní repertoár, který odrážel vlivy tak různorodých umělců jako Toma Waitse, Franka Zappy, Sonic Youth i Leonarda Cohena. Zdánlivě žánrově nesourodé prvky však vždy uměli bravurně skloubit a vytvořit z nich uhrančivou hudební mozaiku, která uváděla v úžas hudební kritiku i posluchače po celé Evropě.
Časté personální změny v kapele a rozdílné zájmy jejích členů vyústily v roce 2000 v dočasnou tvůrčí hybernaci skupiny. Ta ale naštěstí netrvala dlouho. V polovině roku 2004 začali dEUS pracovat na novém albu Pocket Revolution, se kterým se v roce 2005 rozjeli na světové turné zahrnující 130 koncertů. V roce 2008 vydali pátou, vysoce ceněnou, nahrávku Vantage Point, na kterou letos v září navázali již zmíněným albem Keep You Close. DEUS píší již druhou kapitolu své kariéry a jak to vypadá, bude zřejmě ještě úspěšnější než ta první.

Poslechněte si album Keep You Close díky Soundcloud streamu:

Vstupenky na koncert 6.března v MeetFactory jsou k dostání v síti Ticketportal za 590 Kč.