Novinky

Planet Connection - řecký večer s kapelou Imam Baildi v Akropoli

Imam Baildi je v jihovýchodním Středomoří oblíbené jídlo z lilku plněného cibulí, česnekem a rajčaty. Při dušení na olivovém oleji chutě ingrediencí splynou a vytvoří vyhlášenou pochoutku. Podobným způsobem se prolínají žánrové elementy v hudbě řecké skupiny stejného jména. Aténští muzikanti The Imam Baildi vaří svoji pochoutku z hudebních ingrediencí jako jsou hip hop, electro, či tradiční řecký styl rebetiko a výsledkem je svěží globální pop.

The Imam Baildi vznikli v polovině nulté dekády jako studiový projekt bratrské dvojice Orestise a Lysandrose Falirease. Jejich rodiče byli velkými fanoušky stylu rebetiko a bratry napadlo naroubovat toto „řecké blues“ na moderní elektronické beaty. The Imam Baildi tak pro mladou generaci objevují rebetiko podobně jako to s americkým blues udělal Moby na slavné desce Play na konci devadesátých let. „Obyčejně začneme od nějakého konkrétního samplu a necháme ho, aby nás sám zavedl k nějakému stylu. Proto je naše hudba tak různorodá,“ říká Lysandros Falireas.

Po velkém ohlasu na debutovou desku z roku 2007 se The Imam Baildi rozrostli na regulérní živou kapelu, v níž nechybí ani tradiční řecký strunný nástroj bouzouki nebo dechy, které dodávají hudbě nádech balkánské dechovky. A aby to nebylo málo, na pódiu je doprovází energická zpěvačka Rena Morfi. The Imam Bialdi doprovázeli hvězdy jako jsou Massive Attack či Gogol Bordello a zahráli si na slavných festivalech v dánském Roskilde a francouzském Transmusicales de Rennes. Na loňském druhém albu nazvaném The Imam Baildi Cookbook se v roli hostů objevují například američtí latino rappeři Delinquent Habits nebo Maxwell Wright ze spřátelené barcelonské skupiny Ojos de Brujo.

Kromě Mobyho nebo DJe Shadowa bývají bratři Falireasové srovnáváni s francouzskými Gotan Project, kteří na začátku tisíciletí objevili pro generaci kluberů stařičké tango. Díky samplům se přes propast času dostaly do hudby The Imam Baildi silné emoce řeckého blues, což jejich skladbám dodává další rozměr. „Doufáme, že pomáháme uchovat bohatství stylu rebetiko,“ prohlašují The Imam Bialdi, kteří se nakonec dostali i ke spolupráci s některými legendami stylu z 60. a 70. let. Jedna z nejzajímavějších řeckých kapel současnosti si už teď s jejich slávou nic nezadá, aténský kvintet o tom 7. prosince určitě přesvědčí i návštěvníky řeckého večera Planet Connection v Paláci Akropolis.

Program večera:
18:00 projekce řeckých filmů s anglickými titulky (Raw Material, Plato's Academy a Casus Belli by Yorgos Zois)
20:00 vystoupení tanečního soubor Akropolis
20:30 koncert Imam Baildi
22:00 DJ Saša Michailidis

Taneční soubor Akropolis

Soubor Akropolis vznikl v roce 1993 jako dětský pěvecký soubor pod vedením paní Malamo Fulidou. Později se ale postupně stával více tanečním souborem. Od roku 1995 se jeho členové účastnili tanečních soustředění s lektorem z Řecka, která pořádala nadace Hellenika. Taneční repertoár obsahuje tance z celého pevninského Řecka, ale i z ostrovů, Malé Asie a z Pontosou. Bohužel tomu ale neodpovídá krojové zastoupení. Soubor Akropolis má kroje z Ipiru (Metsovo, Souli) a z Makedonie (Florina, Imathia- jeden z nejoriginálnějších řeckých krojů) a také napodobeninu thráckých krojů. Soubor Akropolis vystupuje tradičně na festivalu Praha srdce národů, na oslavách řeckých národních svátkú pořádaných Řeckou obcí Praha, ale i na oslavách jiných řeckých obcí (Šumperk, Krnov), na Staročeských Majích (Lety, Mníšek pod Brdy) a mnoha dalších veřejných i soukromých akcích. Letos se soubor zúčastnil programu Domovina na prestižním folklorním festivalu MFF Strážnice.

PLANET CONNECTION: IMAM BAILDI
Středa 7. prosince 2011 od 18:00
Praha, Palác Akropolis
Vstupné - Předprodej lístků v  kavárně Paláce Akropolis a Ticketpro
250 Kč v kavárně Paláce Akropolis
250 Kč +poplatky v Ticketpro
350 Kč  na místě
V ceně vstupenky speciální welcome drink a ochutnávka pravé řecké chalvy.
Se zakoupenou vstupenkou 40% sleva na nabídku řeckého menu v restauraci Paláce Akropolis (v den konání akce)
- Supa Avgolemono  
- Souvlaki s brambory Jachni  
- Bifteki Kefledes s Tzatziki a s teplým bílým Pita chlebem
- Choriatiki salát