Novinky

Program Alternativy v klubu Hoodoo odstartují Akron/Family

Hned úvodní večer hlavního programu letošního ročníku festivalu Alternativa 2011 bude doslova k prasknutí nabitý hvězdnými jmény zahraniční nezávislé scény. Ve dvou sálech poměrně nového klubu Hoodoo na pražských Vinohradech se na střídačku představí čtyři skupiny, každá s plnohodnotným regulérním vystoupením. Kdo je z tohoto kvartetu hlavní hvězda a kdo předskokan je skutečně těžké určit. Každá ze skupin je svým způsobem výjimečná, každá má své osobité kouzlo.

Akron/Family

Původně newyorská, dnes už hvězdná skupina, jejíž členové momentálně žijí v různých koutech USA, představí svojí jarní novinku S/T II: The Cosmic Birth and Journey of Shinju TNT. Název tajemný stejně jako tvorba skupiny, ani na dnešní tolik otevřené hudební scéně nenajdete mnoho kapel, které svou hudbou doslova bortí veškeré hranice. Akron/Family zní jednou jako freejazzové kombo, jindy zase jako freakfolkové sdružení, používají elektroniku, gospelové vlivy, tvrdě metalické riffy nebo raveové rytmy. Skupina při promo kampani na své poslední album umně využila trend posledních let, kdy můžete očekávaná alba stáhnout z internetu až několik týdnů před vydáním. Sami členové vypustili do datového oceánu hned čtyři naprosto rozdílné kolekce, které vydávali za svojí novinku. Akron/Family první alba vydávali na labelu Young God, který patří Michaelu Girovi, hlavě a srdci legendárních Swans. Jistou dobu také kompletní Akron/Family působili coby Girova kapela Angels of Lights, kterou jsme v této podobě také mohli zhlédnout na jejich strhujícím vystoupení v pražském Paláci Akropolis před šesti lety. A nejen Michael Gira Akron/Family stále vřele doporučuje, přestože ti v současnosti už vydávají na jiné prestižní značce – na Dead Oceans Records.

Hitman's Heel

Partnerský projekt americké malířky, hudebnice a performerky Danielle dePicciotto a Alexandera Hackeho, známého divouse z Einstürzende Neubauten, je jistě ještě pevně v paměti fanoušků Neubauten díky loňskému pražskému vystoupení v rámci oslav třicetiletého výročí skupiny. Hacke se svou partnerkou také absolvovali residenční pobyt v MeetFactory letos na jaře, který vyvrcholil expozicí A Priori Tiempo, alegorické multimediální věže. Pravdou ale je, že Hitman's Heel vlastně v ČR dosud neodehráli žádný regulérní koncert, krátké vystoupení v Divadle Archa vidělo pouze pár desítek vyvolených. Jde již o několikátý společný projekt dePicciottové a Hackeho v řadě, tentokrát inspirovaný hlavně cestováním a zážitky při něm. Mordýřské balady, dekadentní šansony i rockové vypalovačky. Jejich vystoupení bude předcházet 21. listopadu vernisáž expozice My Secret Diary v Čítárně Unijazzu, kresby Danielle dePicciotto budou v této podobě vystaveny vůbec poprvé! Zmíněná vernisáž bude spojená s projekcí dePicciottové filmu How Long Is Now, mapující právě jeden z předchozích společných projektů s Hackem The Ship of Fools, uvedený před lety také v ČR v rámci filmového festivalu MOFFOM.

Les Hommes Sauvages

Jeden z projektů, který nemohl vzniknout nikde jinde než v plodné atmosféře Berlína. LHS spojují hudebníky mnoha různých stylů, ústřední trojice Kristof Hahn (Swans; Angels of Lights), Viola Limpet (The Tumbling Hearts) a Thomas Wydler (Nick Cave & The Bad Seeds) se potkala již na sklonku osmdesátých let, z té doby také pocházejí první demosnímky. Dosavadní tři alba ovšem vyšla až po roce 2000, to poslední z nich Vive La Trance na sklonku loňského roku. Les Hommes Sauvages elegantně proplouvají mezi berlínskou dekadencí, francouzským šansonem a původním rock'n'rollem. Atmosférické skladby zpívané hned ve třech jazycích, naléhavé dvojhlasy a poutavé riffy. Les Hommes Sauvages snadno připomenou dekadentní a temnou náladu Berlína osmdesátých let, ovšem jejich zvuk není nikterak dobově popisný. Poučení minulostí nezapírají, ale svou energií, šarmem a naléhavosti stojí pevně ve třetím tisíciletí. Thomas Wydler dlouhá léta s LHS pouze nahrával ve studiu, koncertně byl naprosto vytížen Nickem Cavem v The Bad Seeds. Na Alternativě ovšem Thomas Wydler chybět nebude – skupina tak přijede v nejsilnější sestavě, tedy včetně jednoho z nejelegantnějších bubeníků současnosti.

Pink Mountaintops

Boční projekt Stephena McBeana, vedoucího mnohem slavnějších Black Mountain a jednoho z leaderů dnes již pověstného okruhu vancouverské scény známého jako Black Mountain Army. Právě Pink Mountaintops byl jedním z prvních projektů tohoto okruhu, který vydal album, debut Black Mountain přišel až o rok později… Pink Mountaintops je sdružení s velmi proměnlivou sestavou, během let se na třech albech a několika kratinkách raritních turné vystřídali nejen všichni členové Black Mountain, ale mnoho dalších hudebníků – za všechny jmenujme např. Sophie Trudeau z Godspeed You!Black Emperor, resp. Thee Silver Mt. Zion nebo Ashley Webberovou, častou vokalistku na nahrávkách i koncertních turné Bonnieho ‚Prince’ Billyho. Pink Mountaintops ředí rockový nápřah vlivy pokleslého popu šedesátých let. Na doposud posledním albu Outside Love dospěl jejich sound do košatého, místy až barokního tvaru. Jejich zvuk a atmosféra může připomenout The Beach Boys, Monkees, ale třeba i Lee Hazlewooda. V současné době chystají Pink Mountaintops další album, ale podle pouze tříčlenné koncertní sestavy to vypadá, že půjde o daleko úspornější a snad i přísnější formu. Společně se Stephenem McBeanem přijede do Prahy také Gregg Foreman (ústřední člen např. kapely Delta 72, v posledních letech blízký spolupracovník Cat Power a šéf její doprovodné stejnojmenné skupiny) a rovněž Dave Doughman alias Swearing At Motorists (Secretly Canadian Records). Právě toto hvězdné složení aktuální sestavy PMT slibuje hodně syrovou koncertní polohu!

Alternativa 2011: Akron/Family (USA), Hitman’s Heel (GER/USA), Les Hommes Sauvages (GER), Pink Mountaintops (CAN/USA)
Středa 23. listopadu od 19:00
Praha, Hoodoo Club
Vstupní 390/490 Kč
Vstupenky v prodeji také v čítárně Unijazzu a v obchodu Rekomando