Novinky

Nový videoklip: Florence + the Machine – No Light, No Light

Když člověk spadne z rozestavěného mrakodrapu na manhattanskou ulici o padesát pater níž, může to znament jedině smrt, ne ale pro Florence Welch. Ta se ve svém zatím posledním videu přesunula z Británie do New Yorku, kde jako by si chtěla splnit americký sen většiny anglických hudebníků – dostat se pod kůži publiku Spojených států. Stejně jako kdysi E. A. Poe, tak i dnes Florence přináší do Ameriky kousek noirové Evropy a ožívající historie.

Klip k písni No Light, No Light působí, jak by ho někdo vytrhnl z filmu podle knihy Dana Browna a zároveň z něj čiší frustrace á la Pedro Almodóvar. Tajmené prostory neogotického chrámu a sbor kluků ve farářských hábitech připomínají Šifru mistra Leonarda i surový snímek Špatná výchova španělského režiséra. Nad katedrálou, mnohem blíž nebi, stojí Florence Welch, kterou čeká pád, dlouhý pád, jenž zároveň může být letem k lepší destinaci, než je traverza vysoko nad betonovým chodníkem. Když pak proráží vitrážované okno ve střeše kostela a snáší se dolů, zaplavuje svatostánek oslňující zář.

Kontrast pozemkosti a nebeských výšin, kde se na obzoru objevuje silueta Chrysler Building, je dechberoucím souzněním protikladů – nadpřirozeno a realita, jak je už u Florence + the Machine zvykem. Vložené scény tanečníka s olejově černou kůží, který bodá do voo doo panenky, odkazují k okultismu i šamanským pověrám. Úvodní záběr na mayskou skleněnou lebku by zase někomu mohl připomenout s napětím očekávaný konec světa příští rok (optimisté teď praskají smíchy ve švech) – i tenhle krátký obraz hraje důležitou roli. Vždyť videa Florence + the Machine vypadají apokalypticky, odevzdaně a ukazují marný boj člověka se skutečností. Čiší z nich až detektivkový běh o život. Přitom je píseň No Light, No Light na labu Ceremonials jednou z romací a ne existencionalistickým nářkem. Florence utíká před „neonově růžovým voo doo skřetem,“ jak postavu sama popisuje, ale nakonec nejde jen o útěk před pronásledováním, zpěvačka se dostane ke svému cíli.