Novinky

The Kill Devil Hills, A Studio Rubín, 14.11.2011

Austrálie nám své děti představuje čím dál tím rychlejším tempem. Není to ani měsíc, co v MeetFactory hráli HTRK a koncert The Drones je neustále v paměti všech vyznavačů temných tónů a špičatých bot. A právě k posledně zmiňovaným se The Kill Devil Hills dají přirovnat sna nejlépe. Hrají prostě hezky po staru, elektrické kytary úpí a vřeští, občas se jejich divoký tanec zvrhne do zběsilého punkového divočení, aby se v další písní přeměnil do dlouhého bolestivého bluesovo rockového úpění.

To, co je známo ve světě, nebo alespoň v tom angloamerickém, je v Čechách klasicky neznámé. A co je neznámé a dobré, je většinou záležitostí promotérské skupiny Scrape Sound. Možná to bylo právě poslední album Man, You Should Explode, které je přesvědčilo o tom, že je načase, aby je poznalo i české publikum. Pětičlenná kapela ve složení Alex Archer (housle, elektrická kytara, klarinet), Brendon Humphries (zpěv, elektrická kytara, piano), Ryan Dux (basa), Todd Pickett (bicí, perkusy) a Steven Joines (elektrická kytara, akustická kytara, zpěv) si své jméno dala podle jakéhosi malého městečka v Americe. Nikdy tam nebyli, nikdy tam asi ani hrát nebudou, jen se jim prostě líbilo to jméno. První plus. Přičtete si k tomu dokonalé texty, melodie, které si zamilujete natolik, že si album pouštíte pořád dokola a dokola. No prostě, kapela, kterou nemůžete nemít rádi.

Má zamilovanost nabyla nadpozemských rozměrů v okamžiku, když jsem ty chlápky viděla sedět nad pivem v Rubínu. Pětice vlasatých, vousatých kovbojů, sem tam nějaké tetování, lehké kruhy pod očima naznačující nepříliš zdravý způsob života. No prostě ideální mužové, můj živočišný druh. Začala jsem vzývat všechny bohy, aby zahráli dvě, podle mého názoru nejlepší písně z posledního alba, totiž Siam a Rosalia. Svět by potom byl dokonalým místem.

Nejdříve ale nastoupila česká předkapela The Drain - poměrně vtipná, tříčlenná garážová kapela, o které asi ještě uslyšíme. Hrají opravdu nahlas a, i když hlas zpěváka Daniela Schuberta není zrovna mou srdcovou záležitostí, tak jejich hudba a rytmus rozhodně ano. Tihle kluci prostě mají koule a nebojí se to ukázat. Bicí se pod jejich hraním rozpadávaly a tak to je správně. Jejich nové album Boy Boy Girl Girl Boy je našlápnuté stejně jako jejich koncert a skvěle zapadalo do konceptu večera.

Po nich přišli na řadu australští klokani. Původně jsem očekávala velmi rychlý a o hodně syrovější koncert, ale nakonec to bylo vystoupení laděné spíše do blues rocku s dlouhými kytarovými sóly. Těžko soudit, jestli takto jejich koncerty probíhají standardně nebo jestli se jen přizpůsobili ne příliš početnému publiku, které dávalo potenciál spíše ke komornějšímu koncertu, než k nějakému skotačení v kotli. Velmi záhy každý pochopil, že to je spíše o "kotli", který vře sólo uvnitř každého návštěvníka.

Během koncertu zazněly písně z předchozích alb Heathen Songs (2004), The Drought (2006), ale i jejich nový vinylový singl Week in Pictures. Nejpůsobivější ale byly, alespoň pro mě, kousky z posledního alba Man, You Should Explode. A to i přesto, že australané nezahráli moje oblíbené písně. Cool My Desire v podání Stevena Joinese mi to bohatě vynahradila. Tahle písnička je při poslechu docela nenápadná, i když tedy sloka „I seen the devil of habit and he’s floating on down the river/I see him scratching at his skin and the yellow of his stain/He smiles a wicked smile and he stands as he delivers/Said the sun ain’t gonna shine,no, not today“ by se měla stát hymnou všech podzimních depresivních večerů. Naživo je ale Cool My Desire naprosto nepředstavitelná. Hlas Stevena Joinese, postaršího medvěda, který toho zažil asi docela hodně, je bolestivý a ke konci je utápěn v naprostém kytarovém chaosu. Nejdokonalejší moment koncertu. V těsném závěsu pak byly písně Words from Robin to Batman, v niž jsou velmi slyšitelní The Drones a Lucy-On-All-Fours.

The Kill Devil Hills jsou jedním z pádných důvodů, proč vášni pro muziku obětovat docela hodně času a energie. Pro podobné koncerty, i když malé a neznámé, stojí za to žít.