Novinky

The Horrible Crowes - Elsie

Jestliže na poslední desce The Gaslight Anthem - American Slang už byl punk přítomen spíše ideově než jako určující hudební formát, na debutu The Horrible Crowes jde frontman The Gaslight Anthem Brian Fallon ještě dál. Punk je zde naředěn jak ve špatné hospodě víno a jeho ozvěny jsou slyšet spíše zpoza rohu. Jakkoli to bude znít otřepaně, Brian Fallon se se svým novým hudebním projektem vydal na cestu rockového písničkáře, k němuž po celou dobu ať už vědomě či podvědomě směřoval.

Stigmat, která na něm zanechal sám velký Boss, se už asi nezbaví, ale jestli to někomu vadí, tak já mezi ně rozhodně nepatřím. V duchu výše uvedeného lze tedy napsat, že Elsie je písničkářské album. A to až překvapivě rozmanité. Vedle několika ostřejších skladeb, které by mohly zaznít i na albech The Gaslight Anthem, tu máme kupříkladu Behold The Hurricane, skladbu hymnickou bezmála po vzoru U2 a nikoli nelogicky vybranou jako první singl. Následující I Witnessed a Crime si pohrává s reggae rytmem, ale v provedení Briana Fallona má v sobě něco víc než jen hromadu klišé. Snad jakousi nadhodnotu, asi jako když Eric Clapton předělal I Shot The Sheriff. Nechybí akustický folk, decentní evokace country. Jednotnou atmosféru celkem s úspěchem drží Fallonův vokál a skladatelský rukopis. Srdcerváčskou náladu písní navozuje značné procento pomalejších písní, s nimiž nahrávka poněkud ztrácí na tahu, ale na druhou stranu nutno pochopit, že jistá témata, ať už religiózní či milostná, vyžadují jistá tempa a hudební formát.

Pokud se uchýlím k bagatelizování, dá se říci, že The Horrible Crowes jsou vlastně takoví The Gaslight Anthem bez ostrých punkových loktů. To, co byste u Fallonovy hlavní kapely už neskousli, The Horrible Crowes tolerujete. Výsledek nezní nijak převratně, koneckonců jde „jen“ o dvanáctku rockových písniček, které ovšem mají svou nezpochybnitelnou kvalitu a téma. A ačkoli příklon k mainstreamu je možná až příliš intimní, stále je to velmi slušné album. 

The Horrible Crowes - Elsie
12 skladeb / 45 minut
vydavatel: Side One Dummy
distribuce v ČR: Day After
65%