Novinky

Právě vychází: Bonus - Náměstí míru

Narozdíl od koncepčního předchůdce vznikalo nové album - podle Bonusových slov - docela nenápadně: "V dubnu jsem  si do práce dones jeden overhead (mikrofon, kterým se normálně zvučí činely) a jednou, dvakrát týdně jsem přišel o hodinu dřív než ostatní a nahrával si, jen tak, nějaký nápady. Postupem času mi ty použitelný z nich přišly jako dobrej základ na EP a v srpnu jsem zjistil, že mám víc než hotovou desku." Nahraný materiál produkoval a smíchal a doprodukoval Tomáš Karásek (aka MMtm, Gargle&Expel), který stojí mimo jiné za fenomenálním netlabelem Surreal Madrid.

I přes mimoděčné okolnosti vzniku nejde v případě nového alba o žádnou nesmyslnou lepenici, deska funguje pohromadě výborně, má specifickou atmosféru a jedinečný zvuk. Akustické nástroje Bonus zasazuje do hypnoticky repetitivních struktur, jednotlivé nástrojové linky evokují vrstvení a prolínání smyček, tedy postupy charakteristické pro elektronickou hudbu nebo hiphop, rytmické textury pracují s autentickými nahrávkami nejrůznějších zdrojů, od ťukání do plechovky a tleskání až po kopírku.

Středobodem alba ale pochopitelně zůstavají Bonusovy texty, plné mikroskopicky přesně odpozorovaných detailů, postřehů, myšlenek a pečlivě stavěných nálad. Inspiraci k zvuku Náměstí míru dal Bonusovi publicista Michal Nanoru: "Michal mi navrhnul zapomenout na to, že jsem jakoby producent nebo tzv. studiovej kouzelník, podle něj je Bonus spíš chlápek s kytarou v podchodu na nádraží," říká k tomu Bonus, "vzal jsem to doslova a složil všechny skladby jen s kytarou a pianem."

Výslednou podobu ale ovlivnila, vedle producenta Gaexe, i různorodá řádka hostů: houslistka Barbara Barros, zpěvák David Volenec (Prince of Tennis, Colorfactory), jazzový kontrabasista Lukáš Kytnar, banjista Fanda Holý (Kojoti), na steel kytaru hraje zvukař Ondřej Ježek (OTK, Gurun Gurun), producent debutového alba Pe.Klo (Komunisti) nahrál kytaru, ukulele natočil Marek Čulen, hlava labelu Starcastic a v neposlední řadě se na albu mihne herečka a zpěvačka Johana Švarcová (Kazety). Do jedné skladby přispěl v netradiční poloze i americký rapper Lushlife - nahrál mandolínu a vokály.

Poslechněte si Bonusovo album Náměstí míru díky Soundcloud streamu:

Zdroj