Novinky

JuJu v Paláci Akropolis už za týden

Už třemi alby prověřené spojení nejvýbušnějšího z britských kytaristů Justina Adamse (ex-Robert Plant) s Juldeh Camarou, zpěvákem z Gambie a hráčem na africké housle ritti vstupuje do hvězdné etapy. Své třetí album natáčela skupina ve studiích Real World z jedné vody naživo. Koncertní energie se naplno otiskla do nahrávky, která je skvělým dokumentem, jak zní skupina na podiu. JuJu, donedávna vystupující jen jako trio, vyměnili bubeníka a přibrali basistu, plnější zvuk zároveň dává vyniknout Adamsově sólové kytaře, která je zkratem nejen mezi Afrikou a Led Zeppelinskou jiskrou, ale i psychedelií v tom nejlepším smyslu.

Sestava:

Justin Adams má renomé jednoho z nejvíce originálních a inovativních kytaristů Anglie. Jeho dráha sahá od punkových kořenů k pouštnímu blues Tinariwen, jejichž alba spoluvytvářel jako producent, i k Robertu Plantovi, Peter Gabrielovi a Jah Wobble, s nimiž hrál.

Juldeh Camara, zpěvák gambijských eposů, příslušník elitní muzikantské kasty označované slovem griot, žije už léta v Anglii, kde spolupracuje se špičkovými jazzmany i rockery. Mistr houslí ritti, na které se naučil od svého slepého otce, jehož učitelé byli prý afričtí džinové.

Basista Billy Fuller spolupracoval s Massive Attack, triphoppery Malachai i Robertem Plantem a jeho Strange Sensation (v nichž Justin Adams hraje sólovou kytaru), dále je členem kultovních indie industrialistů Beak (spolu s Geoffem Barrowem z Portishead).

Dave Smith je jeden z nejlepších a nejvšestrannějších mladých bubeníků v Británii. Ovlivněn jak rytmy Západní Afriky tak i jazzovou technikou, díky explosivnímu stylu a muzikální citlivosti získal spoustu respektu v mnoha žánrech.. Jakožto jeden z vedoucích Outhouse, skupiny vzniklé pod záštitou londýnského Loop Collective, spolupracoval Smith s plejádou experimentátorů z celého světa. Jeho skupina Outhouse Ruhabi, kterou založil v Gambii s pěti hráči na obrovské bubny sabar, mapuje paralely mezi jazzovou improvizací a tradiční hudbou Západní Afriky.

SUPPORT: DELIA/ALAČAM

Akustické duo Delia/Alačam je spolupráce umělce Michaela Delii, který ovládá africký instrument mbira, s kytaristou Martinem Alačamem. Jemná a hravá, ale eklektická hudba je výsledek zkušenosti z různorodých projektů obou hudebníků: Michael Delia, vedle hudby výtvarník a stavitel zvukových instalací, hudebních nástrojů a objektů (naposledy v Praze výstava Play Petra Nikla) tady hraje na několik typů mbiry (kalimba). Martin Alačam hraje a skládá ve skupinách Metamorphosis a SU.

JUJU (Justin Adams & Juldeh Camara & Band) IN TRANCE + support DELIA|ALACAM (UK, Gambie)
Středa 16. 11. 2011 od 19:00
Praha, Palác Akropolis
Vstupné: Předprodej - Ticketpro, Palác Akropolis - stání 350, sezení 400 Kč; Na místě - 400/450 Kč

POZOR SOUTĚŽ

Pořádající agentura Rachot věnovala do soutěže 3x2 vstupenky na tento koncert. Pokud chcete vyhrát napište nám do půlnoci 13.11. na mail redakce@freemusic.cz název houslí na které hraje zpěvák Juldeh Camarou.  Do předmětu mailu napiště "Soutěž - JUJU". Nezpomeňte se podepsat celým jménem.