Novinky

Zakir Hussain, mág bubínků tabla míří do Prahy!

Zakir Hussain, maestro indických bubínků tabla, je osobnost epochálního významu. Spolu s John McLaughlinem založil revoluční sestavu Shakti navazující na Mahavishnu Orchestra, s Mickeym Hartem z Grateful Dead vedl bubenické summity a inicioval desítky hudebních projektů s osobnostmi jako Charles Lloyd, George Harrison, Yo-Yo Ma,  Van Morrison, Airto Moreira či Billy Cobham. Pochází z elitního indického hudebního rodu - jeho otcem byl Alla Rakha, dlouholetý spoluhráč Raviho Shankara.  Čerpá z klasické hudby severní Indie, kterou se zmíněnými Shakti jako první propojil s hudbou indického Jihu.

Do Prahy přijíždí se sestavou, která na ideu Shakti v mnohém navazuje: spojuje totiž perkuse severní Indie (tabla, dholak) s bubny z jihu (ghatam, mridangam) a výsostnými improvizacemi melodických nástrojů, konkrétně sitaru a bambusové flétny bansuri, na kterou hraje virtuozní Rakesh Chaurasia, synovec legendárního mistra Hariprasada Chaurasii. 

Masters of Percussion - sestava:
Zakir Hussain - Tabla
Rakesh Chaurasia - Bansuri
Niladri Kumar - Sitar
Sridar Parthasarathy - Mridangam & Kanjira
Navin Sharma - Dholak
T.H.V. Umashankar - Ghatam

Zakir Hussain strávil celý svůj život uvnitř prolínání západu s Orientem.  Jeho otec Alla Rakha ho učil hrát na tabla od tří let a souběžně koncertoval s Ravi Shankarem na rockových festivalech včetně Woodstocku. Zakir vzpomíná: "Když se vrátil z vystoupení ve dvě v noci, tak mě vzbudil, zpíval mi rytmy a učil mě. Ano, někdy jsem ve škole spal, někdy jsem bubnoval na školní lavici a procvičoval si, co jsem se naučil v noci.  Když mi bylo dvanáct, na tabla jsem už hrál dobře, ale svými myšlenkami jsem byl ještě dál, předběhl jsem to, co dokázaly moje ruce.  Když mi bylo šestnáct, otec se vrátil z Ameriky, přivezl spoustu nahrávek. Byl jsem zřejmě prvním Indem který chodil po ulici s walkmanem a poslouchal Grateful Dead a Doors. Otec tam se všemi hrál, se všemi mluvil.  Když do Indie přijeli Beatles, přišli k nám domů na oběd. Byla to velká událost; jel jsem do hotelu pro George Harrisona autem."

Zakir Hussain & Masters of Percussion (Indie)
Neděle 6. 11. 2011 od 19:30
Koncertní sál Pražské konzervatoře, Na Rejdišti 1, Praha 1
Vstupné: Předprodej v síti Ticketpro - za 580 Kč

POZOR SOUTĚŽ

Pořádající agentura Rachot věnovala do soutěže 3x2 vstupenky na tento koncert. Pokud chcete vyhrát napište do půlnoci 3.11. na mail redakce@freemusic.cz název země, ve které Zakir Hussain pochází. Do předmětu mailu napište "Soutěž - Zakir Hussain". Nezapomeňte se podepsat celým jménem.