Novinky

Divadlo Archa poctí 4. a 5. listopadu český underground

Dvoudenní festival „podzemní“ kultury v Arše se koná u příležitosti desátého výročí vzniku hudebního vydavatelství Guerilla Records. Na festivalu vystoupí řada umělců, kteří tvoří základ dnes již legendárního undergroundového společenství. Mnozí z nich se na scéně objeví po dlouholeté odmlce – například průkopnický Aktuál, brněnští Odvážní bobříci, Miroslav „Skalák“ Skalický, anebo dočasně obnovená Půlnoc. Diváci se mohou těšit i na speciální koncertní programy, kapela DG 307 uvede svůj opus  „Uměle ochuceno“, který vznikl v roce 1994 a byl doposud odehrán pouze dvakrát. Jiří „Zelí“ Zelenka opráší písně žateckého Orchestru Bissext. Aku Aku, Libor Krejcar, Dáša Vokatá se saxofonistou Jiřím Jelínkem  nebo Pepa KlíčErikem Fričem a přáteli představí nový repertoár.

Prostory Archy jsou vyhlášené svou dobrou akustikou. Jsou však také dostatečně členité, takže v něm může probíhat několik programů současně a přitom zůstane dostatek místa i pro setkání lidí, které je v tomto případě stejně důležité, jako program samotný. Ostatně, tak tomu v případě českého undergroundu bylo vždy,“ říká Vladimír Drápal za pořádající Guerilla Records.

Dvoudenní setkání zahájí v pátek 4. listopadu „Velká čtyřka československého undergroundu“: Milan Knížák a Aktuál, DG 307, The Plastic People of the Universe a Umělá hmota. V sobotu 5. listopadu vystoupí: Libor Krejcar & zvukové těleso Tamers of Flowers, Aku Aku, Odvážní bobříci, J.H. Krchovský & KRCH-OFF, Půlnoc, Podobenství – Pavel Z. &  spol., Jaroslav Erik Frič & Josef Klíč, Jiří „Zelí“ Zelenka, Hally Belly a další.

Připraveno je i několik doprovodných programů (promítání archivních dokumentů Františka „Čuňase“ Stárka, výstava fotografií, prodej kompletní nabídky vydavatelství apod.).

Hudební vydavatelství Guerilla Records vzniklo v roce 2001. Svou činnost zaměřuje primárně na hudbu, která vycházela, nebo byla součástí českého undergroundu v sedmdesátých i osmdesátých minulého století, nebrání se však ani vydávání kapel, které odkaz českého undergroundu nesou ve své tvorbě i dnes. Za dobu své existence vydalo přes devadesát jak archivních tak aktuálních titulů. V portfoliu vydavatelství nechybí formace Aktuál, The Plastic People Of The Universe, Umělá hmota, Bílé světlo, DG 307, Půlnoc, Hally belly, Aku Aku, BBP, Krch-Off J. H. Krchovského a celá řada dalších. Ediční plán doplňuje poezie a alternativní hudba (Erik Frič, Vladimír Václavek, Pavel Zajíček a Podobenství, Vratislav Brabenec a Joe Karafiát a další).

Jednotné vstupné 250,- Kč/ v den koncertu 300,- Kč / zvýhodněné vstupné na oba dny 400,- Kč (k zakoupení pouze v Arše do 3.11.2011)