Novinky

Bosenští Dubioza Kolektiv na Flédě

Když se v Bosně začalo bojovat, bylo členům kapely mezi 11 až 15 lety. Válka je změnila a promítla se i do jejich hudby. Důvodem pro založení Dubioza Kolektiv byla potřeba promluvit veřejně o problémech bosenské společnosti a také říct světu, že život na Balkáně nejsou jen filmy Emira Kusturici a mediálně uhlazené tiskové zprávy Evropské unie.

Většina jejich textů se točí kolem témat porozumění a tolerance, spolu s tvrdou kritikou nacionalismu, korupce a bezpráví. Před bosenskými volbami v roce 2006 nahráli píseň Dosta!, věnovanou stejnojmennému občanskému hnutí a na jeho podporu zorganizovali velkou kampaň. Koncert k vydání alba Firma Illegal s masivními protesty proti všudypřítomné korupci politiků proběhl přímo před bosenským parlamentem a s obrovskou mediální odezvou. Před volbami v roce 2010 se znovu angažovali za změny ve stojatých bosenských poměrech a vyzývali především mladé lidi, aby šli k volbám.

Po 8 letech existence a 6 vydaných albech (nejnovější je Wild Wild East) se může Dubioza Kolektiv pochlubit výčtem úspěchů, na které by byla mohla být hrdá každá kapela: koncerty, které jsou proslulé svou neuvěřitelnou energií, oddaná fanouškovská základna po celé Evropě (album 5 do 12 zaznamenalo během prvních 4 měsíců více než 100 000 stažení) a lhostejní nejsou ani médiím (BBC či Time Magazine).

Ve čtvrtek 3. listopadu se tahle energická partička chystá rozparádit brněnský klub Fléda.