Novinky

Nový videoklip: Florence + the Machine – Shake It Out

„Mluvme o kouzlu.“ Tak začíná vlastní biografii Florence Welch na svém webu, a když se zaposloucháme do jejích písní, musíme připustit, že se zpěvačka nechvástá. Podobné je to s jejími videoklipy. Jsou přinejmenším magické, plné nadpřirozena i romantiky, ztřeštěnosti, nebojí se experimentovat, nesází na jistotu lovestory. Zrzavá Britka, která si letos na Grammy troufla zazpívat část písně od Arethy Franklin, působí, jako by snad ani do populární kultury nepatřila. Přesto se v tomto bahně vymáchala, přitom však udržela hlavu nad hladinou.

S albem Lungs svět poznal, že může znít harfa i jinde než z orchestřiště opery, že pop nemusí být jen o nablýskaných autech a vyretušovaných fotkách. S Florence navíc přišly videoklipy, jejichž barevnost jakoby byla ekvivalentem obecně známé představy o deštivých Britských ostrovech, přitom v nich pulsovala až exotická energičnost. Před vydáním druhého alba, plánovaného na posledního října, se objevila už dvě videa. To druhé – Shake It Out – se vrátilo k tradici klipů z alba prvního a opět okouzlilo.

Někteří umělci jako by považovali videoklip za pouhý doplněk skladby, Florence však z videoklipů dělá umělecká díla, která nemusí vyprávět příběhy a divák se s nimi nemusí ztotožnit, aby si ho získaly. Zamlžené pohledy do art decového tanečního sálu, zlatavé a šedé odstíny, trhané pohyby a masky jak z benátského karnevalu, někde mezi tím vším tančí Florence Welch. Klip přitahuje představy o dekadenci přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jak asi vypadaly večírky, na než chodil Oscar Wilde? Florence se ocitá na duchařské seanci, která jako by vypadla z knížek Agathy Christie. Kamera videoklipu působí skoro analogově – úplná osmdesátá léta – a na zemi se válí disco koule. Smíchejte nemožné a vznikne z toho buď paskvil, nebo něco tak skromného a zároveň dynamického, jako je zatím poslední video Florence & The Machine. To nejenže o kouzlu mluví, ale dokonce ho i vytváří.