Novinky

Říjnové EuroConnections v podání Dead Combo již dnes

Jedna z mezinárodně nejproslulejších portugalských skupin současnosti spojuje instrumentální virtuozitu s unikátní náladou a posluchače zve do krajin imaginárních filmů, které by mohl točit David Lynch s hudbou Ennio Morriconeho. V rámci večera vystoupí také Jana Vébrová, mladá charismatická písničkářka s harmonikou.

Portugalci Dead Combo na pódiu Paláce Akropolis

Portugalský hudební styl fado, který se zrodil před dvěma stoletími je považovaný za páteř hudební tradice národa mořeplavců. Moderní podobu tradičních písní plných smutku a touhy vloni v říjnu předvedla v Paláci Akropolis lisabonská skupina A Naifa. Přesně o rok později se na stejném místě představí další hvězdy z evropského jihozápadu – dvojice Dead Combo, jejíž instrumentální podoba stylu fado propojuje portugalskou melancholii se soundtracky Ennio Morriconeho k italským westernům. Za svůj originální styl si Dead Combo vysloužili mnohá ocenění doma i v zahraničí a jsou vyhledávanými umělci klubových večerů. Média přitom dva desperáty z noirového komiksu srovnává s podobně umatými americkými muzikanty jsou Marc Ribot nebo Calexico, kteří také spojují dřevní tradici své národní hudby s nečekanými stylovými přesahy.

Dead Combo tvoří lisabonští muzikanti Tó Trips (elektrická kytara) a Pedro V. Gonçalves (kontrabas, kazoo, melodica a kytara). Potkali se v roce 2003 na koncertě amerického folkového písničkáře Howe Gelba a poprvé si spolu zahráli na kompilaci Movimentos Perpétuos, která skládala poctu portugalského kytarovému virtuózovi Carlosu Paredesovi. Už jejich první album nazvané prostě Vol.1 sklidilo v roce 2004 oslavné recenze a vysloužilo si titul album roku v deníku Público. Jedna skladba se také objevila na výroční kompilaci Sound of The World slavného propagátora world music na stanici BBC Charlieho Gilletta, který se na sklonku svého života stal velkým fanouškem Dead Combo. I album Vol. 2 Quando a Alma Nao é Pequena získalo v jeho pořadu ocenění album měsíce, což dvojici výrazně pomohlo na cestě za portugalské hranice.

Zatím poslední studiovou nahrávkou je tři roky stará deska Lusitânia Playboys. Společně se slavnými hosty jako jsou američtí kytaristé Howe Gelb (Giant Sand), Kid Congo Powers (The Cramps, Nick Cave and the Bad Seeds) či portugalský kontrabasista Carlos Bica se na ní Dead Combo vydávají na hudební výlet po lokacích jako jsou newyorské hudební podzemí sedmdesátých let (Desert Diamonds/Enraptured With Lust), revolucí zmítaný ostrov (Cuba 1970) až po nalévárny lisabonských přístavišť. Album výrazně bodovalo v domácím žebříčku a zvítězilo v anketě deníku Expresso o portugalské album nulté dekády.

Po rozmáchlých aranžích s klavírem a smyčcovými nástroji se Dead Combo vrací k intimnímu minimalismu a v Paláci Akropolis se představí jako duo. Na pódiu v plném zaujetí svými nástroji připomínají dva pistolníky maximálně soustředěné před soubojem na život a na smrt.

Pražský koncert Dead Combo 19. října 2011 bude obrovským zážitek pro všechny, kteří milují intenzivní hudbu a nemají strach se jí absolutně odevzdat. Tihle lisabonští desperáti neberou rukojmí.