Novinky

Začíná 28. Československý jazzový festival v Přerově

Na zahajovacím galavečeru se ozve hudba, která 19. října promění Městský dům v Tančírnu 28. Československého jazzového festivalu a pozve návštěvníky na taneční parket.

Svou účast na festivalu potvrdily tři zahraniční špičky. Virtuózní zpívající bubeník a perkusista SONNY EMORY vystoupí se sestavou Cachet Fusion, jeden z nejobdivovanějších jazzových kytaristů AL DI MEOLA přijede se svou současnou kapelou New World Sinfonia a svůj projekt Chucho’s Steps, za který získal osmou Grammy, představí v Přerově hvězda afrokubánského jazzu CHUCHO VALDÉS s kapelou THE AFRO CUBAN MESSENGERS. Tuzemskou scénu bude reprezentovat cimbalistka ZUZANA LAPČÍKOVÁ se svým jazzově orientovaným kvintetem, ze Slovenska na festival zavítá skupina JAZZONANCE se zpívajícím lídrem Berco Baloghem a klavíristou Ľubomírem Šrámkem. Celý festival zahájí big band, do kterého lídr Jan Kučera a trumpetista Jiří Neradílek pozvali přátele trumpetisty Pavla Husičky, jenž před rokem odešel na věčné jam session. 

Zahajovací galavečer se uskuteční jako Tančírna 28. Československého jazzového festivalu. Orchestr Karla Vlacha se svými zpěváky a sólisty na něm oslaví nedožité sté narozeniny svého kapelníka a zakladatele. Umdlévajícím tanečníkům nabídne Felix Slováček se svým kvintetem osvěžující koncertní Felixír.Swingovou Tančírnu už před několika lety přijala přerovská veřejnost s velkým nadšením, a proto jsme se rozhodli, že vyjdeme tancechtivé veřejnosti opět vstříc. Využili jsme toho, že čeští swingaři v říjnu oslavují sté výročí narození Karla Vlacha a rozhodli jsme se k oslavám připojit. Proto jsme pozvali orchestr, jehož popularita a umělecké kvality zaručují vysokou společenskou i muzikantskou úroveň zahajovacího večera,“ říká dramaturg Československého jazzového festivalu Aleš Benda.

Hlavní festivalové koncerty proběhnou jako obvykle v Městském domě v Přerově. Na ně naváží oblíbené afterparty, na kterých se pod hlavičkou AgharRTA Gang představí různá seskupení hudebníků působících v tomto populárním jazz klubu.

Na zahajovacím koncertu osloví publikum sdělnou muzikou skupina Cachet Fusion. Ta je výsledkem vize laureáta Grammy, bubeníka Sonnyho Emoryho, jenž hrál v kapele Earth, Wind and Fire nebo ve skupinách leaderů jako jsou Bruce Hornsby nebo Lee Ritenour a ve výčtu známých muzikantů a zpěváků, se kterými spolupracoval, najdeme další slavná jména jako Stanley Clarke, David Sanborn, Bette Midler, Al Jarreau, Paula Abdul, Jean-Luc Ponty nebo Boz Scaggs. Jeho talentu využily při nahrávání také např. skupiny B52‘s nebo Steely Dan. Sonny Emory dovede posluchače upoutat nejen ryze muzikantskými kvalitami a prostředky, ale pozornost a náklonnost publika získává také nečekanými vizuálními efekty hraničícími s žonglérstvím nebo akrobacií. Tento renomovaný instrumentalista a laureát Grammy je považován za jednoho z nejpozoruhodnějších bubeníků současnosti.

Na 28. Československém jazzovém festivalu v Přerově bude jméno Al Di Meola určitě patřit k těm nejskloňovanějším. Každý, koho jenom trochu zajímá jazz nebo improvizovaná hudba, někdy zaslechl tohoto brilantního virtuóza, jenž se podílel na oslnivých nahrávkách s Janem Hammerem, Anthonym Jacksonem, Stevem Gaddem a Mingo Lewisem, na snímcích, které natočil v triu s dalšími dvěma kytarovými superhvězdami Johnem McLaughlinem a Paco de Lucíou, na projektu Rite of Strings se Stanleym Clarkem a Jean-Luc Pontym nebo na vrcholných hitech jazzrockové fúze 70. let, při jejichž vzniku asistoval Chicku Coreovi ve skupině Return to Forever. Zástupy jeho fanoušků obdivují jeho oslnivou techniku, se kterou dokáže rozeznít akustickou i elektrickou kytaru, ale také hloubku a oduševnělost jeho kompozic a lyriku jeho výrazu. Na festivalu v Přerově uslyší návštěvníci hudbu z jeho posledního alba Pursuit of Radical Rhapsody.

Festival vyvrcholí vystoupením legendy afrokubánského jazzu, kterou je pianista Chucho Valdés. Také on nabídne posluchačům hudbu ze svého nejnovějšího alba Chucho’s Steps, za které si při posledním udílení cen Americké akademie odnesl cenu Grammy. Podle mínění kritiky se v tomto projektu znamenitě prolínají kubánské a severoamerické hudební tradice. Brilantní virtuóz Chucho Valdés založil v roce 1973 nejslavnější kubánskou jazzovou kapelu Irakere, ve které s ním hráli mj. pozdější emigranti Arturo Sandoval a Paquito D’Rivera. I když na rozdíl od nich pianista na ostrově svobody zůstal, neztratil styk se světovou elitou, takže se mezi jeho partnery objevili mj. Herbie Hancock, Kenny Barron, Michel Legrand, Michel Camilo, Marian McPartland, Mulgrew Miller, John Lewis, Chick Corea, Gonzalo Rubalcaba, Branford a Wynton Marsalisové, Carlos Santana, Joe Lovano, Grover Washington Jr., Dizzy Gillespie, David Sanchez, George Benson, Taj Mahal, Max Roach, Jack DeJohnette, Ron Carter, Eddie Gomez, Gato Barbieri, Tito Puente a řada dalších. Chucho Valdés je nositelem několika čestných doktorátů a mnoha dalších vyznamenání a cen. Od roku 2006 je velvyslancem dobré vůle Organizace pro výživu a zemědělství při OSN.

PROGRAM XXVIII. ČESKOSLOVENSKÉHO JAZZOVÉHO FESTIVALU
19. - 22. 10. 2011 MĚSTSKÝ DŮM PŘEROV, VELKÝ SÁL

Středa 19.10.2011 - od 19:30
Karel Vlach 100 (CZ)
Felixír (CZ)

Čtvrtek 20.10.2011 - od 19:30
Koncert na počest Pavlu Husičkovi (CZ)
Cachet Fusion feat. Sonny Emory (USA)

Pátek 21.10.2011 - od 19:30
Zuzana Lapčíková Kvintet (CZ / SK)
Al Di Meola - New World Sinfonia (USA)

Sobota 22.10.2011 - od 19:30
Jazzonance (SK)
Chucho Valdés & The Afro Cuban Messengers (CUB)

UVÍTÁNÍ NÁVŠTĚVNÍKŮ – vždy před hlavními koncerty od 18:45 ve foyeru Městského domu
Jazz Base (CZ) feat. Lázaro Cruz (CU / KM)

AFTER PARTY - vždy po hlavních koncertech - předsálí Městského domu
AghaRTA Gang - Petr Kroutil, Slávek Janda, Vít Švec, Ivan Doležálek, Wimpy Tichota, Ondřej Kabrna, Boris Urbánek, Imran Musa Zanghi, Michal Hejna a další (CZ)

Foto: Chucho Valdés