Novinky

Kill the Dandies! - Those Who Hold the Flame

Když se The Nihilists rozešli s Moimirem Papalescu, hodně oddaných fanoušků propadlo zoufalství. Některým z nich deprese vydržely i ve chvíli, kdy uslyšeli hudbu nové kapely, kterou Sonja a Hank založili. Kill the Dandies! (v současnosti ve složení La Petit Sonja, Hank J.Manchini, Richard Fischer, Vratislav Placheta a Michal L.Hořejší) byli cokoliv jiného než elektronické skákání na festivalech za zvuků Too Much People, Too Much Fire. Flitry a disco koule byly nemilosrdně převálcovány temnými tóny garážového rocku. Nastal čas změny a provětrání české scény, která tak zoufale postrádá to, za čím se desítky post rockových kovbojů sjíždí do Berlína. Debutové album I Saw White Fields (2009) dalo jasně najevo, že pokud někde očekávat ono spasení od průměrnosti, pak jedině zde. Pořád ale jako by bylo patrné, že se kapela ještě nerozhodla, co jí baví nejvíce. Jestli syrovost písně Fuzz "N" Shake, bluesrockové písně s harmonikou nebo hravost šedesátých let.

První známkou toho, že zásadní rozhodnutí bylo uděláno a kapela si zvolila to, co jí bude definovat, byl single Saturn. Syrové údery bicích doplněné řevem Hanka, ke kterému se později přidává nezaměnitelný hlas Sonji, a kvílení kytar vzalo spánek mnoha lidem, kteří se začali modlit za nějaké přesnější informace o vydání druhého alba Those Who Hold the Flame. Píseň zněla tak slibně, že jste prostě nevěřili, že se někdy dočkáte. Kdo mohl tušit, že to s tím uspokojením choutek po dalších písních nebude tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Po několikerém poslechu alba to s tím spánkem začalo být zase špatné. Hlavu naplnila jediná touha – vidět je naživo a to hned!

Totální šok je asi to jediné, co vystihuje váš stav po prvním poslechu. Prostě máte pocit, že někoho nebo něco znáte sakra dobře a najednou vás překvapí a vyrazí dech. Nekompromisní první píseň Into my Flames nasadí hned od začátku zuřivé tempo alba, které s vámi následujících osm písní točí a skáče, až vyčerpaně odpadnete na pohovku s rozcuchanými vlasy a těžce popadající dech. To, co bylo na první desce pouhým plamínkem, se na album Those Who Hold the Flame rozpoutalo v požár, který nic nemá šanci uhasit. Roztomilé balady hozené lehce do rocku nehledejte; byly udupány v kotli naštvaných, lehce sadistických songů.

Jedinou skoro jistotou jak u Nihilistů, tak u Kill the Dandies! byly  jedině cover verze nějakých hitů. I tady nové album bortí staré postupy a nutí vás přestat váhat nad ubíráním se kapely. Tak si to vezměte: nejdřív nihilistická předělávka balady Summer Wine od Nancy Sinatra a Lee Hazlewooda, dále podobně laděná píseň Sand na albu I Saw White Fields. A teď? Žádný retro milostný duet nečekejte. Tentokrát a ne neúmyslně padla karta na píseň King of Kalifornia od These Immortals Souls zpívaná nikým jiným než Rowland S.Howardem. Jasné sdělení toho, že jsou zde jedinými panovníky svého druhu. You must allow me everything!

Hodnotit kvality a úroveň jednotlivých písní je tak trochu Sofiina volba. Lze vybrat mezi svými miláčky toho největšího? Jednou vás baví ublíženě kvílivá It’s so Sad, podruhé skáčete v rytmu rokenrolového pekla Panic Inferno, a když nevěříte, že to jde ještě líp, tak se na vás začne valit Black River. V písni The Star nestačíte zírat nad hlasovými možnosti Sonji  - a to už jste si mysleli, že vás u ní nic překvapit nemůže. Další eso v rukávu, které si Kill the Dandies! patrně schovávali na své druhé album. Prostě a stručně řečeno – celé album Those Who Hold the Flame tvoří dokonale synchronizovaný celek, který má hlavu a patu. Zatímco jste ještě u prvního alba mohli váhat, jestli to už někdy není moc, tak tady se prostě žádné omyly neobjevují. Neuvěřitelné se stalo skutečným – to, co neočekávám ani od zahraničních kapel a po čem prahnu již léta, totiž album kvalitní až do morku kostí, je na světě.

Poruchy spánku spojené s těšením se na živé vystoupení brzy ustanou. Už v úterý 18.října se v Malostránské besedě ukáže, co dalšího dokážou Kill the Dandies! s albem Those Who Hold the Flame před diváky. Že to bude večírek, na který se hned tak nezapomíná, je jasné. Jak moc skvělé to bude si ale neodhaduju tipovat – u Kill the Dandies! si už nikdy nemůžete být ničím jistí.

Kill the Dandies! Those Who Hold the Flame

9 skladeb

Label: Drug Me Records/ Pale Music Int.Berlin

100%