Novinky

Floex - Zorya

Bylo by krásné, nemuset představovat Tomáše Dvořáka: muzikanta mnoha nápadů, s čitelným rukopisem a neúnavnou múzou. Chystá remix pro Hidden Orchestra a spolupráci s Dikolsonem. A stvořil hudbu pro hry studia Amanita Design: Samorost 2 a Machinárium. V jeho práci nemůže být, i přes jasně definovatelné množství společných bodů, řeč ani o klišé, ani o prostých mutacích. Schopnost neumělého budování ojedinělých emocí je Floexovým přívlastkem stejně jako malá zvuková překvapení. Absence zavedených, tuctových vzorů a nepředvídatelnost rozmanitých her je jednou z radostí, které si v současné produkci často nevychutnáte.  Umí hudbou malovat, kouzlit, vykládat… bez přehnaných manévrů a rozpřáhlých gest, vykládá květnatě, ale srozumitelně. Poutavost Zoryi plyne z přístupu, z důvtipu Floexe jako vypravěče. Inovativně zachází s narací, gradací, elektronikou i akustickými nástroji a vše zaměňuje podle libosti, nikoli tradic. A stejně inovativně může vyznít syntéza rytmického a melodického využití téhož nástroje v též skladbě. Tedy především klarinetů. Klarinety jsou přítomny po celou hrací dobu alba a tam, kde se snad kompaktnost trochu rozkližuje různými hosty, spojují Floexovy vize v jedno kontinuum, v jeden hudební tok. Připomínají, že je to stále stejný román, co posloucháme.

Poslechněte si album Zorya prostřednictvím Soundcloud streamu:

Román je to božský. Předobrazem a motivem alba byla Zorya Polunochnaya, tedy bohyně noci. A jako se v noci se zdá být vše trochu jiné, záhadnější a tišší, je i na albu řečeno lecos nepřímo. Přesto je toho řečeno hodně. Textovou složku (nikoli však nutně vokální) totiž Floex nahrazuje výraznými liniemi se silným zabarvením. Třeba ve Forget-me-not. Stejně jako byste ve skutečnosti nepopisovali pocity jen slovy, ale i posunky, pohyby či pohledy, volí Floex různorodé výrazové prostředky (nebo to tak aspoň vyznívá) a budí tím silný dojem.  Lidský nástroj ale nesupluje pokaždé – významným hostem se stala zpěvačka Marinella Mastrosimone z italského projektu Musetta. Na desce se dále podílel i Oskar Török, James Rone z Minneapolis a Berlínský filharmonik Tomáš Jamník, spoluprodukční okouzlující skladby Veronika´s Dream, inspirované sny výtvarnice Veroniky Vlkové.

Opakovaný poslech skladeb jako je pilotní Ursa Major nebo Mecholupu působí skutečnou slast. Zorya proto obstojí nezávisle na tom, jaké jsou posluchačské preference, zda na straně melancholie nebo hravosti. Floex Zoryou představil o stupeň vyzrálejší skladby, než na jaké jsme zvyklí. A velmi záhy je bude možné slyšet naživo. Soupiska floexí kapely, která byla nedávno odtajněna na Facebooku, je impozantní:

Bicí – Marián Petržela, mj. Bob Saint Claire
Clarinet, Basclarinet, Midiclarinet2 - Jirka Javůrek
Miscellaneous instruments, but mostly keyboards - Jirka Libánský (tedy Liba)
Clarinet, Sax, Midiclarinet 1 - Floex 

Floex - Zorya (2011)
11 tracks
label: Minority Records
95%

 

Pozvánka na koncert

První zkušební koncert proběhne už 27.10. v Paláci Akropolis, pokračovat by měly celou zimu. Pokud považujete Zoryu za mistrovské dílo, chápete, že půjde o koncerty, které nemají ekvivalent.