Novinky

Funk-rockové Potrubí vydává nové album v podobě multimediální flešky

Vydání alba ve formě multimediálního USB flash disku je na české hudební scéně ojedinělým a průkopnickým počinem. „Chtěli jsme vydat verzi v high definition zvuku. To se na CD nedá dostat. Za všechno ale může hlavně čas, který se postaral o konzumaci hudby převážně v MP3 a odsunul tím CD mezi klasické LP desky,“ přemýšlí zpěvák Aleš Krieg. Dodává, že volné místo na čtyřgigovém USB disku mohou fanoušci použít ke svým účelům. Podle vizuální podoby „flešky“ se pár dní před křtem radikálně promění i oficiální webové stránky Potrubí.

S dlouho očekávanou novou nahrávkou přichází Potrubí po čtyřech letech. Většina písní vznikla během soustředění v bývalém drážním domku u Rokycan v létě 2010. Na skladbách se podíleli všichni členové kapely včetně původního kytaristy Jana Bobra Sládka, za něhož na počátku roku 2009 nastoupil Petr Kubát. Autorský přínos všech muzikantů se odráží v žánrové pestrosti alba. Šestice skladeb proplouvá mezi rockem, funkem, popem, místy zazní i hard core nebo blues. „Třeba závěrečná píseň Vzduchoplavecký svetry začíná jako psychedelický úlet a přes jemnou sloku se dopracuje k nekompromisnímu refrénu s podladěnými kytarami. V rockovém Jájismu se zase setkává svižná kytarová muzika s až surrealistickým textem o narcisovi, který veškeré své bytí v moderním světě podřizuje jen svému Já,“ přibližuje kytarista Petr Kubát. Pět textů napsal zpěvák Aleš Krieg. Vzduchoplavecký svetry otextoval Pawel Jakeš.

O zvuk, produkci a mix se od dubna do října 2011 staral Petr Michal ze studia MK Production. Jako host se na albu podílel také muzikant Petr Novotný (nebavič, spolupracoval například s Xindlem X či Pavlem Žalmanem Lohonkou), který nahrál klávesové party a dohlížel na režii zpěvů. Album vznikalo tentokrát mnohem déle než obvykle i kvůli předprodukci. „Nejprve jsme připravili demo verze písní ve zkušebně, podle kterých si zvukař Petr Michal udělal určitý obrázek o naší představě. Potom jsme nahráli ve studiu základ (bicí, basu a kytaru). Po poslechu jsme se sešli v naší oblíbené hospodě v Kněžských Dvorech, abychom se po několikahodinové debatě dobrali k tomu, že velkou část musíme přetočit a změnit aranže,“ líčí Kubát. Podotýká, že na výsledném produktu má velký podíl právě zmiňovaný Petr Michal.

Na křest a oslavu pozve Potrubí do Mighty Baru Velbloud několik hostů. S kapelou vystoupí bývalí členové jako kytarista Jan Bobr Sládek a saxofonista Martin Tříska. Několik písní oživí i klávesista Jan Reindl z formace After Hours, bubeník Lukáš Zahradník a kytarista Tomáš Martíšek z Bluesetu.

Vedle Satisfucktion nebo skupiny Akia b.a. patří Potrubí k nejdéle hrajícím kapelám v Českých Budějovicích. Jaký na to má recept? „Petr Novotný definoval během natáčení naše fungování a tvoření jako demokratickou autokracii. Tím perfektně vystihl podstatu Potrubí,“ uzavírá Krieg.

Bio:

Skupina Potrubí vznikla v roce 1996 a od té doby patří ke stálicím jihočeské rockové scény. Hraje výhradně vlastní skladby s autorskými českými texty zpěváka Aleše Kriega a textaře Pawla Jakeše. Kapela má za sebou více než 250 koncertů na klubových pódiích i letních festivalech. Vydala desky: Kosmo (2000), Na vlnách (2001), Černobíle (2002), Lehká (2004) a Proti (v) sobě (2007). Poslední album s jedenácti skladbami a několika hosty sklidilo pozitivní ohlasy u hudební kritiky i fanoušků. Potrubí uspělo také v několika hudebních soutěžích. Například v celorepublikové Líhni 2008 skupina obsadilo třetí místo. Na začátku roku 2009 vystřídal původního kytaristu Jana Bobra Sládka Petr Kubát, který dříve působil v hardrockové formaci In Memory. Poslední, multimediální počin FLASHKA vydává Potrubí na podzim 2011 k patnáctiletému výročí skupiny. Současnou sestavu tvoří vedle zpěváka Aleše Kriega a kytaristy Petra Kubáta baskytarista Michal Voldřich a bubeník Jan Kubeš.

www.potrubi.net

www.bandzone.cz/potrubi