Novinky

UpCDownC a Alright the Captain: neotřelý post-rock v pražském Chapeau

27.10. bude v pražským Chapeau Rouge zvláštní akce. Ve svý podstatě klasickej koncert, asi by se řeklo, že převážně post-rockovej, což může ve spoustě lidí, co už podobě škatulkovaných kapel slyšeli spoustu, vyvolávat obavy typu „to bude zas nuda jak cyp.“ Sám už mám trochu dost těch všech poštovně rockovejch kapel, který budujou pompézní gradace, hoděj do toho nějakej ten sampl, klávesu a myslej si, jak jsou nezaměnitelný. Mně se jich většina plete. UpCDownC, i když z poštovně rockových vod vycházejí, míří někam jinam. Do garáže. Oblíkli flanelky a rozhodli se nám ukázat, zač je toho ušpiněnej zvuk kytar. Tohle je prostě jeden z nejpřímějších post-rocků současnosti. Uvidíme, kam se dopracujou na novým albu, který vyjde tenhle podzim.

V Chapeau Rouge je doplněj neméně zajímavý Alright The Captain. Tohle už zavání večerem na téma jak změnit post-rock a posunout ho dál. Tentokrát někoho napadlo k tomu použít kalkulačku, zadat pár zapeklitých vzorců a vyprodukovat pořádně spletitou kytarovku. I přes relativní složitost a přehršel parádiček jsou stejně otevřený a jednoduše uchopitelný jako UpcDownC. K poslechu netřeba fyzikálně-matematických tabulek! A rozhodně nečekejte kopírku Obstacles!

Do třetice Britové Cheap Jazz. Ti valej něco, čemu já říkám post-Beatles rock. Jejich muzika prostě stojí na písničce, melodii. A ten vintage zvuk kytar, který vzali do ruky s punkovou drzostí, je prostě odkaz do 60s, kterej nejde přeslechnout. Když se do toho ponoříte, uslyšíte i to jemňounký lupání gramofonový desky.

Dobře, dobře, teďka už to fakt bude vypadat jako tematický večer. Jak hrát „post“ žánry nově a invenčně, když se dnes pod tuhle střechu schová téměř každej? Odpovědí můžou být taky Ravelin7, kterým v létě vyšlo nádherný LP 7 kroků po zamrzlé řece. Jestli tohle není originál, tak už opravdu nevím.

 

UpCdownC, Alright the Captain, Ravelin7, Cheap Jazz

27.10. Chapeau Rouge, Praha, Jakubská 2, 19:30

Vstup: 200,- Kč