Novinky

Houpací koně a Moon Duo na Sedmičce

Partnerská dvojice Erik Ripley Johnson a Sanae Yamada založila Moon Duo před dvěma lety v San Francisku. Podobně jako domovská skupina Ripleyho Wooden Shjips jsou i Moon Duo ve valné míře inspirování hlavně psychedelickou scénou, k noise motivům ala Wooden Shjips ale přidávají ještě krautrockové rytmy a hypnotické repetitivní momenty ovlivněné mnoha dalšími dvojicemi z minulosti alternativní hudby. Vzpomeňme například na Silver Apples, Royal Trux nebo legendární Suicide, se kterými ostatně letos na festivalu Primavera Sound sdíleli Moon Duo stejné pódium. Moon Duo na svoji druhou návštěvu České republiky přivážejí čerstvé album Mazes, které vyšlo v březnu letošního roku na značce Sacred Bones. Spolu s Moon Duo vystoupí ústečtí zasloužilci Houpací koně, kteří letos slaví dvacet let od svého vzniku.

MOON DUO vznikli podle slov Ripleyho Johnsona hlavně proto, že jeho touze po koncertování zdaleka nedostačovaly aktivity jeho domovské kapely Wooden Shjips. Určitě to nechápejme tak, že by Wooden Shjips koncertovali nebo nahrávali málo, to rozhodně ne. Daleko spíše je to tak, že Ripley Johnson je prostě v dobrém slova smyslu závislý na živém hraní a vůbec megaloman. Spolu se Sanae Yamada coby Moon Duo vydali během necelých dvou let hned dvě dlouhohrající alba, jedno EP a několik singlů. Nedávno se ze San Franciska, Mekky psychedelie, přestěhovali do Skalistých hor v Coloradu, ale na jejich hudbě se nic podstatného nezměnilo. Ostatně nové album Mazes vznikalo z velké části v Berlíně. Moon Duo na něm ještě více stmelují všechny vlivy, které jejich tvorbu ovlivňují. Psychedelické plochy, noise bádání a ostře rockové nástupy doplňují krautrockové postupy, minimální nástrojové obsazení není skupině nijak na škodu. Naopak díky hypnotickému cyklení motivů a soustředěné dynamice dostávají sebe i publikum do varu naprosto přirozeně. Popový leitomotiv většiny jejich skladeb ještě více zdůrazňuje propojení dvojice s iniciačními šedesátými léty, pokud to není dostatečně zřejmé z jejich názvu, ke kterému partnery inspirovala slavná dvojice John Coltrane a Rashied Ali. Z velkého množství dnes tak populární formy partnerských dvojic (např. Handsome Furs) patří Moon Duo k těm nejlepším. Jasně to ukázalo také jejich vystoupení na letošním festivalu Primavera Sound v Barceloně, kde dvojice s přehledem ustála skutečně obrovskou scénu, na které v průběhu přehlídky vystupovali taková jména jako Suicide, Einstürzende Neubauten nebo Swans.

HOUPACÍ KONĚ jsou kapela z Ústí nad Labem, která hraje od roku 1991, kdy v okouzlení hudbou The Cure, Pixies, Sonic Youth a Mudhoney začali věřit, že hrát nahlas je důležitější než si naladit kytaru. Postupně je kromě kraválu začly zajímat i české texty, kterými od začátku říkají, že komu vášeň v srdci hárá, tomu není pomoci. Své debutové album vydali v roce 1995, v době, kdy týden co týden vymetali nejrůznější místa v Čechách i na Moravě a často hráli v Německu a Holandsku. Ale po úspěšném období přišlo několik hubených let, kdy kapela uvažovala o přejmenování na Houskový knedlík nebo Hospodářská krize. Nad vodou je držela láska k temným kytarám Afghan Whigs a písničkovému šarmu dEUS. Po nabídce undergroundového vydavatelství Guerilla Records vydat novou desku jim zase začla padat karta. Během let se složení kapely několikrát proměnilo. Houpací koně jsou teď: Jirka Imlauf, Honza Strnad, Míla Kolenatý, Martin Palaščák a Petr Kuneš. Na podzim loňského roku vydali album Hotel Palace, na kterém se jako vždycky předtím hlásí k Ústí a jeho divné přitažlivosti. Desku natočili v ústeckém klubu Mumie, kde kapela zkouší, za mixem seděl její bývalý člen Honza Brambůrek. Hotel Palace najdete zdarma ke stažení na stránkách skupiny.

Moon Duo (feat. Ripley Johnson of WOODEN SHJIPS/ USA) + special guest: HOUPACÍ KONĚ
Úterý 11. října od 19:30
Klub 007 Strahov PRAHA

Vstupenky v ceně 250,- Kč je možné jako obvykle rezervovat na www.klub007strahov.cz,
bez rezervace bude lístek na místě stát 300,- Kč.

Foto: Moon Duo