Novinky

Série Respect Plus pokračuje koncertem britka Susheely Raman

Susheela Raman se narodila indickým rodičům v Anglii, logicky tedy patří do škatulky "asijského undergroundu" či indicko-západních fůzí, podobně jako Asian Dub Foundation, Talvin Sight či Trilok Gurtu. Na rozdíl od nich se ale její hudba kategoriím ostře vzpírá. Vyrůstala v Austrálii, kde zpívala rock a blues do té doby, než znovuobjevila své kořeny. V 22 letech odjela studovat k jedné z největších indických zpěvaček, Shruti Sadolikar.

Na svém prvním albu Salt Rain pracovala 3 roky společně s kytaristou Samem Millsem, producentem prestižní značky Real World, který se stal jejím kapelníkem i manželem. I když album bylo nominováno na britskou cenu Mercury a zpěvačka zvítězila v cenách BBC World Music, získanou popularitu odmítla využít k tomu, aby upevnila svoji pozici v západním mainstreamu. Naopak, ještě víc se otevřela mimoevropským inspiracím. Zvuk dalšího alba, Love Trap, obohacuje hrdelní zpěv z Tuvy, cello, řecký klarinet i indické perkuse, a vedle skladeb z Indie, Ethiopie, je tu i překvapivá cover verze Joan Armatrading. Tvůrčím a originálním balancováním mezi Západem a Východem získala Susheela Raman světové renomé.

Album Music for Crocodiles inspirovaly cesty do jižní Indie, k jeho majestátnímu zvuku přispěl mix geniálního Islanďana žijícího v Los Angeles, Husky Huskvolda, který pracoval s Tomem Waitsem, Sheryl Crow či zvukovými experimentátory Fantomas. Do Evropy přijíždí letos Susheela Raman v rámci světového turné, které sahá od Bombaje přes Singapur, New York až po operu v Sydney. V Praze zpěvačka představí písně ze svého posledního, zatím nejlépe hodnoceného alba Vel, které vychází souběžně v Indii v partnerství renomovaného časopisu Rolling Stone. V jejím novém repertoáru se prolínají spirituální písně z Indie s vlastními, pomalými a hypnotickými baladami zpěvačky. "Když slyšíte jihoindickou hudbu s bluesovým feelingem, anebo klasiku Lou Reeda s příchutí Madrásu, tak jste v krajině jménem Susheela," píše o zpěvačce indický tisk.

Susheela Raman /UK, India/+ SU
Pondělí 24. 10. 2011 od 19:00
Praha, Palac Akropolis
Vstupné:
Předprodej od 4. 9. stání 360, sezení 410 Kč
Na místě: 400/450 Kč