Novinky

Tématem letošního Unsound Festivalu je "Future Shock"

Příliš mnoho nových vjemů, příliš mnoho možností výběru a jejich zrychlující se kolotoč - jde o šok z předčasného příchodu budoucnosti. Toto téma lze vnímat jak z pohledu moderních technologií (a jejich reprezentantů) – jejich „předčasný“ příliv, tak i z pohledu přebujelé hudební scény, ve které je čím dál obtížnější se orientovat.

Začátek osmidenního festivalu se letos posunul už na 9. října, přičemž nejvýživnější část festivalu opět skýtá závěrečný prodloužený víkend od 13. do 16. října. V obsáhlém line-upu, který příznačně odráží téma festivalu, můžeme na předních místech nalézt jména jako John Foxx, Morton Subotnick, Chris Carter Cosey Fanni Tutti (ex-Throbbing Gristle) nebo Model 500. Tedy pionýry, kteří, ať už hráli techno nebo synth-pop, svého času předběhli svoji dobu. Mimo to ale mezi vystupujícími najdeme mnoho čerstvých jmen, která jsou svojí účastí nepřímo pasováni do pozice průkopníků současných. Zásadní událostí budou jedinečná vystoupení uspořádaná pouze pro příležitost konání festivalu. Jednou z takových událostí bude například performance Stevea Goodmana aka Kode9 a VJ MFO prezentujících audivizuální zážitek na bázi klasického sci-fi filmu "La Jetee", který inspiroval například 12 opic Terryho Gilliama. Podobnou specialitou je pak také jedinečné vystoupení Richarda Villalobose a Maxe Loderbauera - dvou Djs, kteří na albu Re:ECM zremixovali vybrané skladby z katalogu legendárního labelu ECM vydávajícího jazz a současnou klasickou hudbu.

Svoji nejnovější tvorbu pak představí například Leyland Kirby aka The Caretaker (jehož vystoupení je významnější o to víc, že běžně téměř nevystupuje), zástupci německého labelu Raster-Noton Kangding Ray, polský producent Jaczasek nebo temný ambient ze severu Deaf Center tvořený Otto Totlandem a Erikem Skodvinem (který vlastní label Miasmah a sólově vydává pod pseudonymem Svarte Greiner). Na místo činu se vrací i Mark McGuire, člen Emeralds, kteří se na festivalu blýskli minulý rok. V závěru festivalu pak návštěvníky čeká lahůdka v podobě vytoupení nového projektu Adama Wiltzie (Stars Of The Lid) a Dustina O'Hallorana A Winged Victory For The Sullen. Tomu bude předcházet koncert ansámblu Sinfonietta Cracovia, který minulý rok představil „Music For Solaris“, projekt Bena Frosta a Daniela Bjarnasona. Tento rok nejenže bude prezentovat tvorbu skladatelů Henryka Mikołaje Goreckého a Arvo Pärta, ale doplní také koncert zmíněné dvojice Wiltzie / O'Halloran.

Unsound Festival je mimo jiné pověstný svými večírky „Bass Mutations“ zaměřenými právě na oživování starého v nových formách, které probíhají jak v Krakowě, tak i v New Yorku. Letošní verze těchto klubových nocí zaznamenala redukci názvu na „Mutations“ s podnázvy Techno Rebels nebo Overload a setkáme se na nich opět s výběrem toho nejzajímavějšího ze současné klubové scény. Za zmínku stojí například Sepalcure (dvojice jejíž sólové projekty Braille a Machinedrum se na festivalu taktéž objeví), Objekt, Andy Stott, 2562, VHS Head, Jacques Greene, Kassem Mosse, Morphosis a mnoho dalších. Svoji premiéru si zde odehraje i Dreadnought – nový projekt dvojice Untold & Samuel ChaseDůležitou poznámkou pak je, že v naprosté většině půjde o autorská vystoupení, nikoliv dj sety.

Hudební program je samozřejmě doplněn i dalšími doprovodnými akcemi. Půlnoční promítání má letos na starosti Jigoku se svým archivem obskurních béčkových filmů. Můžete narazit také na audiovizuální instalaci Jona Rafmana a Daniela Lopatina (Oneohtrix Point Never) nebo technologicky sofistikovanou instalaci Robina Foxe nazvanou “3 Studies for the Bionic Ear”.

Kompletní informace a denní lineup naleznete na oficiálním webu festivalu.

Vstupenky je možné zakoupit v polské verzi sítě Ticketpro. Je však nutné jednat rychle, zbývá totiž už pouze malé množství týdenních a víkendových lístků. Dále je také možnost zakoupit jednodenní vstupenky, kterých je stále dostatek.

Text: Matěj Kotouček