Novinky

Nový videoklip: Coeur de Pirate - Adieu

Zpěvačka, která vystupuje pod pseudonymem Coeur de Pirate, je přímo plná protikladů. Na jedné straně píše citlivé melodie, na straně druhé na ní prasklo, že před začátkem kariéry nafotila akty pro jeden pornografický web. Když v roce 2008 debutovala albem Coeur de Pirate, její píseň Comme des enfants získala cenu „Nejlepší důvod proč se učit francouzsky“ a byla oceněna v prestižní francouzské anketě Victories de la Musique. Její první videoklipy balancovaly někde mezi oblíbeným retrem a nenucenou pohodovostí dospívání. Nový videoklip smíchal obojí a navrch přidal, jak to už v poslední době u hudebních videí bývá, příběh o vztahu dvou lidí. Coeur de Pirate je i tady lehce přidrzlá, cynická a nechává hlavy svých rivalek vybuchovat jako melouny (doslova), ale pořád působí jako by odkoukala eleganci od paniček z Paříže a přitáhla ten nepopsatelný francouzský esprit na východní pobřeží Severní Ameriky.

Poslechněte si debutové eponymní album Coeur de Pirate z roku 2008:

Celý videoklip nejlépe vystihuje to profláklé klišé o růži, co má trny. Coeur de Pirate sedí za barem podniku jako z padesátých let, když promění svou protivnici v oblak barevných konfet a pak si na tváře nanese válečné barvy, aby mohla zlikvidovat další rivalku, která se nebezpečně točí kolem jejího donchuána. V další scéně se přibližuje k obehranému motivu americké „high school“ a v té další zase snobské párty u bazénu. Coeur de Pirate je všude, vypadá jako holka, co možná ještě nedokončila střední, a přitom může vtáhnout posluchače do éry popu šedesátých let. Jejím ekvivalentem v populární kultuře by mohla být Duffy, stejně tak Brigitte Bardot. Jako ve všech svých písních se i tady zpěvačka pohybuje mezi chansonem a americkým popem, mohla by zpívat v zakouřeném báru i na velkých pódiích v různých arénách po celém světě.

Záběry z jejích videoklipů nápadně připomínají nezávislé filmy, jsou lidské, nepatlají se v tolik aktuálním futurismu. Sama Béatrice Martin nevypadá jako velké hvězdy, byť se její hudba dostává k hranici konzumních melodií, nepřekračuje ji. Totéž platí o videích, z nichž to poslední k singlu Adieu je nejlepší, jaké kdy v souvislosti s jejím jménem vzniklo.