Novinky

Na Tita Larrivu do Rock Café (soutěž uvnitř pozvánky)

TITO & TARANTULA

Lidé, kteří mluví o hudbě, obvykle hledají další velkou věc, jackpot, něco nesmlouvavě nového. Buď jde o novináře, kteří zoufale potřebují zajímavý příběh, aby mohli dobře prodat svůj plátek, nebo jde o rebely, kteří stále věří v revoluci a hledají hudební skupinu, která by podpořila jejich představu Utopie. I když tyto dva příklady znějí velmi odlišně – obě skupiny jsou stejně šílené, obě vystavují sebe a ostatní neustálému tlaku a jsou obě tak podrážděné jako makléř těsně před tím, než zavře burza.

Tito je jiný. Tito je uvolněný. Narodil se v Mexiku a v sedmdesátých letech přišel do Los Angeles. Je to dítě štěstěny. Vyrůstal na Aljašce, do školy chodil v El Pasu a v krvi má tři umělecké směry – hraní (divadlo, film), skládání hudby a rock´n´roll. Udělal si jméno ve všech třech. Když se podíváme na jeho život, zasloužil by si Oskara pro nejlepší vedlejší roli ve všech těchto oblastech – a pojem “ vedlejší role” sedí na kariéru tohoto uvolněného umělce skvěle. Podílel se na mnoha projektech, které známe a milujeme. Měl rozhodující vliv v mnoha produkcích, které považujeme za klíčové. Koncem sedmdesátých let, když punk v L. A. byl špinavý, naléhavý a vzrušující, Tito byl přímo uprostřed dění – v kapelách jako The Impalas, The Flesh-Eaters a The Plugz. Nahrával s The Gun Club a podnikl nájezd na bluesový žánr s The Cruzadors a také s Fleetwood Mac. Ve filmu True stories (Tak to bylo) Davida Byrneho hrál psychopata, jehož oblíbená píseň Radiohead byla později vybrána Thomem Yorkem a jeho partou za název skupiny. Filmy Roberta Rodrigueze jako Desperado, Kdysi dávno v Mexiku a Od soumraku do úsvitu mu přinesly nejpopulárnější role, které později sloužily jako legendární odrazový můstek pro jeho hudební skupinu. Debut skupiny Tito & Tarantula se jmenoval Tarantism a vyšel rok po jejich vystoupení v Titty Twisters (motel, kde se odehrává děj filmu Od soumraku do úsvitu – kapela se pak také proměnila v upíry). Nahrávka ve skutečnosti vznikla pět let před tím ve velmi podobném prostředí – nahrála ji improvizovaná kapela, která byla otevřená každému muzikantovi (“mariachi”), který se zrovna náhodou dopotácel do baru ve tři hodiny ráno.

Upřímně – dokážete si představit báječnější historku? To je otázka, kterou si musí člověk klást, když poslouchá Back Into The Darkness, Titovo páté album s jeho neustále se proměňující kapelou. Album tak suché jako prach a skromné jako Tito sám, který jde vždycky vlastní cestou, se svým uvolněným smyslem pro humor dobře si vědom toho, že nikdy nebude mimo. Písně, které spojují ducha jeho starých punkových dní s improvizovanými nocemi strávenými v barech a s jeho nově získanou sebedůvěrou často nechávají vzpomenout na velké ikony hudební historie. Například píseň Monsters zní jako kdyby se Josh Homme a Mark Knopfler sešli v garáži, aby ze sebe strhali šaty a způsobili vážné odřeniny písni od Dire Straits. V písni Not Enough zase Tito trpí tak intenzivně, jako kdysi Joe Cocker na Woodstocku, když se bláto z prvních řad rozstříklo na jeho kalhotách. Proti tomu Darkness a If You Love Me skřípe jako starý opravdový punk, Come Out Clean je plné varhan, wahwah a kytarových sól a Machete škube a píská jakoby zpátky do Titty Twisters, zatímco In My Car se probouchává téměř do tribalistického transu.

Toto album je schopné čehokoli, ale nechává svou hudbu tak strohou, křehkou a vůbec nejvhodnější, jak to jen jde pro každou jednotlivou píseň. Něco jako vedlejší role, kdy v hlavní roli je dobrý vkus, transformovaná do hudby. Titovo nové album obstojí nejen v záři reflekorů za podpory okázalého horkého vzduchu z obřích větráků, ale je stejně doma také ve tmavém koutě za závěsem. A jedna věc by měla být jasná všem milovníkům hudby, kteří nechtějí žít jako slepé myši. Album Back Into The Darkness bude hrát hlavní roli na poli rockové muziky v roce 2011!

TITO LARRIVA & TARANTULA (tex-mex rock, USA/MEX)
Čtvrtek 29. září od 20:30
Praha, Rock Café
Vstupné 350 Kč + poplatky/předprodej v Rock Café a síti Ticketstream, 380 Kč na místě

 

RYCHLOSOUTĚŽ:

O víkendu máte možnost soutěžit o dva double vstupy na koncert Tito & Tarantula. Pravidla tentokrát nejsou. Není ani otázka. Do předmětu mailu uveďte "Soutěž - Tito" a napište nám, jak moc chcete tenhle koncert vidět a my pak dva z vás vylosujeme.

Nezapomeňte se podepsat celýmm jménem.

Výhru nelze vymáhat.