Novinky

Cartonnage - I'm Not Your Computer

Na rozdíl od minulého alba – Curiously ConnectedCartonnage svou novinku nevydala pod křídly majoru EMI, ale na vlastním labelu EARecords. To však není jediná změna, Cartonnage oproti dřívějším dobám tvoří už pouze Vanda Choco a Armin Effenberger, který také I'm Not Your Computer produkoval.

I když došlo k personálnímu zeštíhlení, tak hudebně zůstala Cartonnage v mantinelech inteligentního electro-popu, který jí ostatně i sedí. Zatímco ale album Curiously Connected bylo hravé a rozverné, I'm Not Your Computer je proti němu chladnější. Nechci však, aby použité adjektivum „chladnější“ apelovalo na synonymum k slovu horší. To vůbec ne, naopak I'm Not Your Computer je vyzrálejším a dospělejším albem a v rámci žánru nezná u nás konkurenci.

Deska I'm Not Your Computer má velmi silný začátek. Skladby Attention Please, I'm Not Your Computer nebo Anticipating určitě patří k vrcholům. Album není ale naštěstí vystavěno na U2 modelu – na začátku 3 silné skladby a pak povinná vata. Zaujme depešácká This Mess We're In, singlovka Don't Stop nebo francouzská Bonne Idée. Nemůžu si pomoci, Cartonnage prostě francouzština sluší, a je jen škoda, že na albu jasně dominuje angličtina.

Nedílnou součástí Cartonnage je i její vizuální složka – reprezentativní booklet a stránky, promo fotky, koncertní kostýmy, VJing,… Zatímco ale chovanci moravských výtvarných škol založili svůj design na DIY-trash-estetice, Cartonnage se svěřila do „cizích“ rukou na cestě pokud možno k dokonalému výsledku. K jejím spolupracovníkům tak patří módní návrhář Josef Čechota, fotografka Maya D. Lískovec, designérka KaaCee nebo VJ-ka Deja. Je jen dobře, že se české kapely o svůj vizuál začaly víc starat, a není třeba hledat, kde je víc „pravdy“, a co je upřímnější. Diskokoulí obleček Vandy Choco x „push-upka“ z chráničů Terezy Tryši Terror Krainové, námořník Armin Effenberger x holá satanova řiť Pavla Pernického (I Love 69 Popgeju).

Cartonnage se bohužel pohybuje na tenkém ledě (ne však svojí vlastní vinou), stejně jako třeba spřízněná Jitka Charvátová aka JI, které Armin Effenberger produkoval debutovou sólovou desku Feed My Lion. Pro alternativně zaměřené publikum, potažmo rádia, může být tvorba Cartonnage příliš uhlazená, pro mainstream pak příliš progresivní. Je to trochu český paradox, že kapela typu Cartonnage nepatří nikam. Klubové prostředí jí začíná být malé a zatuchlý mainstream ji v brzké době nepřijme.

Cartonnage - I'm Not Your Computer
11 skladeb / 42:52
EARecords
75%