Novinky

Tomáš Pfeiffer a mystérium Vodnářského zvonu

Tajemný nástroj patří do dob velmi dávné minulosti a díky Tomáši Pfeifferovi je stále známější i v době současné. Podobou připomíná obrácený zvon, naplněný vodou. Po bocích nástroje jsou madla, díky nimž je zvon rozezníván.

Biotronik Tomáš Pfeiffer rozeznívá Vodnářský zvon na koncertech, které mají symbolický název - "Společná věc". Na vysvětlenou dodává: "Stále více vnímám vše, co nás jako bytosti spojuje, a rád bych o našich společných věcech hovořil s lidmi prostřednictvím koncertů. Vždy mě potěší, když za mnou přijdou a zaujatě hovoří o svých zážitcích. Chci předávat krásu, harmonii, ale také třeba náměty k přemýšlení. Když koncert lidi oslovuje nebo třeba i naplňuje a nabízí jim odpovědi na jejich otázky, je to i pro mě potěšením," doplňuje T. Pfeiffer.


Během koncertu bychom našli mnoho zajímavostí a originalit. Koncert je tvořen hrou na Vodnářský zvon společně s promítáním obrazů na speciální parabolické plátno, které je důmyslně vymyšleno tak, aby obrazy jakoby prostupovaly prostorem a obklopovaly přítomné diváky. Souhra tónů a obrazových záběrů umocňuje atmosféru během koncertu.

V průběhu večera můžeme vyslechnout několik skladeb, které se navzájem prolínají a doplňují, aby v závěrečné Patria Deum gradovaly pohledem do Vesmíru a nádherou hvězdných obrazců, které zaskočí neznalé svou jemností, křehkostí a nádherou. Díky nejmodernější technice můžeme nahlédnout až do dob raného vesmíru.

A vjemy posluchačů? Jsou velmi rozmanité. Někteří hovoří o tom, že díky harmonickým tónům Vodnářského zvonu se upravily nebo vymizely jejich zdravotní potíže. Jiní obdivují krásy přírodních či vesmírných záběrů, další jsou dojati skladbou věnovanou "Lidem srdce", kteří obětavě pomáhali druhým... Prostě co člověk, to názor. Kdo si bude chtít udělat vlastní názor, může se přijít podívat na koncert osobně. Města, ve kterých se koncerty letos na podzim konají, jsou uvedena na webové stránce www.dub.cz

Asi největším zážitkem bude koncert v Betlémské kapli v Praze, který se koná 14. října v 19 hodin.

A ještě douška na závěr. Nebývá obvyklé, aby hudební virtuozové nechali prohlédnout svůj nástroj úplně zblízka. Tady se mohou lidé v závěru koncertu nejen na Vodnářský zvon podívat, ale i z těsné blízkosti pozorovat ornamenty, které se během hry tvoří na hladině, ale i zlehka se dotknout kovového těla zvonu a intenzivně vnímat pozitivní vibrace, které prostupují i během koncertu celým tělem.