Novinky

Sefardské písně v podání Yasmin Levy se Španělské synagoze

Sefardská píseň je vedle klezmeru druhá stylová větev židovské diaspory. Zatímco ale klezmer nese pečeť východní Evropy, sefardská hudba vzkvétala ve středověkém Španělsku, souběžně s arabsky zabarvenou hudbou maurských vládců. Sefardské písně v hebrejsky ovlivněné španělštině zvané ladino zachycují kulturně liberální klima před katolickou rekonkvistou a nástupem inkvizice.

Yasmin Levy získala řadu prestižních nominací - v cenách BBC World Music, v holandských Edison Awards, její vyprodané australské turné kulminovalo vystoupením v prestižní Opeře v Sydney. Na rozdíl od Evropanek, které sefardský repertoár interpretují s křečovitou příchutí opery, zpívá Yasmin Levy s ohněm v hlase. "Yasmin má tu hudbu v krvi, její projev je přirozený, nedotčený evropskou klasikou", říká renomovaná muzikoložka Lucy Duran.

Otec zpěvačky, hudební sběratel a zpěvák Yitzhak Levy, byl původem z židovského sefardského rodu z Turecka. Yasmin Levy navíc studovala hudbu ve Španělsku a díky tomu propojuje archivní klenoty s emocionalitou současného flamenca. Specialitou jejích posledních alb jsou dvoujazyčné dialogy - například s egyptskou zpěvačkou Natachou Atlas. Toto propojení židovské i arabské kultury mělo charakter protiválečného politického gesta.

Yasmin Levy – Sentir /Izrael/
Čtvrtek 22. 9. 2011 od 19:30
Praha, Španělská synagoga
Vstupné -  Předprodej (Ticketpro, Španělská syngoga): stání 300 Kč, sezení 450 Kč; Na místě: 400/550 Kč