Novinky

Začínají Struny podzimu koncertem Dee Dee Bridgewater

Struny podzimu při svém šestnáctém pokračování přicházejí s výraznou programovou novinkou. Projekt SPOTLIGHT, který je pro festival platformou pro představování mimořádných mladých talentů, se letos rozrůstá v celou klubovou noc. „Budeme mít k dispozici několik pódií, několik scén, součástí večera budou také projekce, debaty čili Q & A se zahraničími i domácími umělci... Středobodem programu a hlavní hvězdou večera bude Robert Glasper - inspirativní postava pro mladé hudebníky. Kolem ní bude celá řada tuzemských i zahraničních hvězd a mladých umělců, kteří se budou v průběhu večera objevovat v různých formacích na různých pódiích. Vytvoříme takový kreativní „tavicí kotlík“ Strun podzimu. Věřím, že Spotlight přiláká nové publikum, často půjde pro mladé talenty o vůbec první zkušenost s festivalem Struny podzimu, a příště si troufnou vypravit se i na hlavní festivalový program,“ vysvětluje umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec s narážkou na nápadité přesahy například do hip hopu. „Naší ambicí je nabízet program, který jinde neuslyšíte, aby každý koncert byl unikátní a nezaměnitelný,“ dodává Marek Vrabec, jenž na letošním programu pracoval s několikaletým předstihem.

Festival otevře Dee Dee Bridgewater

Dnešní slavnostní zahájení festivalu ve Státní opeře bude patřit šarmantní jazzové vokalistce Dee Dee Bridgewater, která letos už okouzlila publikum Jarního GALA pro Struny podzimu. V několika případech k získání výjimečných interpretů pomohl i „networking“ s významnými hudebními agenty, vybranými vydavatelstvími a producenty. Platí to například pro světoznámou mnichovskou značku ECM Manfreda Eichlera: po loňských Hilliard Ensemble z této „stáje“ letos přijíždějí famózní houslista Thomas Zehetmair nebo legendární tenor- a altsaxofonista Charles Lloyd, který festivalovému publiku společně s trojicí mladých hudebníků předloží ochutnávky ze svého posledního alba Mirror.

Jedno z festivalových setkání naplní svou fúzí židovské a arabské hudby s evropskou tradicí i současnými tendencemi kontrabasista Avishai Cohen. Ten se svou skupinou představí novou nahrávku Seven Seas, navazující na úspěšné album Aurora. Pro velký zájem publika vystoupí Avishai Cohen dvakrát; druhý koncert se uskuteční rovněž 12. října od 22:15 hodin v divadle Hybernia. Do Prahy zavítá i mladý jazzový pianista Robert Glasper pohybující se stejně samozřejmě ve sféře jazzu jako v hip hopu. V Praze tento objev uměleckého ředitele Marka Vrabce a čerstvá akvizice vydavatelství Blue Note vystoupí díky Strunám podzimu vůbec poprvé, a to hned s oběma svými srdečními kapelami: jazzovým triem a hiphopovým Experimentem...

Ojedinělá a nevšední hudební setkání nabídnou i další večery. Operní pěvec Sir Willard White vzdá na Strunách podzimu hold americkému zpěvákovi a bojovníku za práva afroameričanů Paulu Robesonovi. Do specifického zvukového světa unikátní korsické vokální polyfonie přenese posluchače soubor A Filetta. Originální hudební zážitky slibuje rovněž cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena, který zazní v české premiéře. Brilantní epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.

Projekt SPOTLIGHT otevírá dveře mladým talentům

5. listopadu sinávštěvníci Strun podzimu mohou užít originální eklektickou mélange, jíž bude dominovat Robert Glasper se svou hiphopovou formací (Roberta Glaspera v jeho jazzové poloze mohou návštěvníci Strun podzimu slyšet o den později rovněž v klubu Roxy), ceněný poetický rapper, čerstvě nominovaný na Mercury Prize, Ghostpoet, Ondřej Pivec se svým NYC Bandem či Orchestr Berg, který představí tvorbu mladých českých skladatelů. Nečekané hudební setkání slibuje vystoupení Vojtěcha Dyka, který vstoupí po boku ansámblu Musica Florea na půdu staré hudby a zároveň se v improvizované jam session poměří s beatboxerem En.dru.

Struny dětem

Ve festivalové nabídce má již své pevné místo program věnovaný nejmladší části publika – Struny dětem. V termínu od 21. do 23. října obsadí divadelní představení, koncerty, hudební a taneční workshopy, dílny filmové animace a beatboxu celé pražské divadlo Minor. Nabitý víkendový program pro zvídavé děti i jejich hravé rodiče zahájí připravovaná premiéra nové inscenace divadla Minor Kocourkov v režii Jana Jirků. Pro jednotlivé dílny či koncerty se podařilo pořadatelům Strun podzimu získat renomované umělce, jako jsou soubor Hradišťan, kapela Yellow Sisters, fyzický básník Petr Váša, taneční duo VerTeDance, beatboxer En.dru či výtvarnice Veronika Richterová. „Kouzlo objevování je mottem tohoto víkendu, dětem se budou věnovat profesionálové ve svých oborech. Nepochybujeme, že bude docházet k úžasným tvůrčím objevům,“ láká Dana Syrová, výkonná ředitelka festivalu Struny podzimu.

STRUNY PODZIMU 2011 – Program
26. září - DEE DEE BRIDGEWATER – Státní opera Praha
3. října - THOMAS ZEHETMAIR – Pražská křižovatka
12. října - AVISHAI COHEN – Divadlo Hybernia
20. října - Sir WILLARD WHITE – Divadlo na Vinohradech
25. října - A FILETTA – České muzeum hudby
30. října - CHARLES LLOYD NEW QUARTET - Rudolfinum
2. listopad - KIMMO POHJONEN & SAMULI KOSMINEN & PROTON QUARTET - Veletržní palác
6. listopadu - ROBERT GLASPER TRIO - ROXY
10. listopadu - VIVICA GENAUX – Stavovské divadlo

Struny dětem – Divadlo Minor - 21. – 23. října

Spotlight – ROXY / NoD
5. listopadu    ROBERT GLASPER EXPERIMENT, ONDŘEJ PIVEC, CPR BAND (NEW YORK), GHOSTPOET (UK), ORCHESTR BERG – nové smyčky, David Dorůžka Trio & Luboš Soukup, Vojtěch Dyk, En.Dru, Musica Florea,Soliloqui a další