Novinky

Cansei De Ser Sexy - La Liberación

Na první pohled vypadají brazilští Cansei De Ser Sexy jako bizarní partička. Čtyři nádherné holky seskupené kolem pokérovaného chlápka s pěstěným knírkem, kterého na fotkách zastihnete navlečeného v nepřehlédnutelných trenkách a tílku většinou zářivých odstínů. Krásky a zvíře. Kdo by ale tenhle job Adrianu Cintraovi nezáviděl? I když na druhou stranu genderová nevyváženost v reálu nemusí být zcela bez trhlin.

Kapela, jejíž název je vlastně citace výroku americké zpěvačky Beyoncé a znamená „Unavená z toho být sexy“ vznikla v roce 2003 v São Paulo bez přílišných ambicí. Hraní na párty a soukromých mejdanech ale díky podpoře internetu relativně brzy přerostlo v regulérní koncerty a nahrávací kontrakt. Eponymní debut na brazilské značce Trama vyšel v roce 2005 a o rok později je vystřelil kontrakt se Sub Pop do světa několikanásobně větších prodejů a velkých festivalů. Následující album Donkey (2008, Sub Pop/Warner/Trama) potvrdilo, že CSS nebyla jen rychlokvaška z města s údajně nejvyšší kriminalitou. To se ostatně potvrzuje i nyní, nedlouho po vydání třetí desky La Liberación, na jejímž vydání se tentokrát nepodílí Sub Pop, ale label Cooperative Music. Produkce se ovšem opět zhostil Adriano Cintra, který je rovněž zodpovědný za převážnou část skladatelské činnosti a spolu s hlavní vokalistkou a textařkou Lovefoxxx je hlavním motorem kapely.

Ačkoli novinka La Liberación není na první poslech předchozím nahrávkám příliš vzdálená, jedná se o bezpochyby nejdotaženější dílko kapely. A také nejrozmanitější a stále dostatečně hitové, což by se mohlo pozdávat i širokým posluchačským masám a ne jen indie freakům. A to i navzdory tomu, že na albu jsou také pořádně nabroušené skladby, které si inspirace nabraly z punkrocku. Na druhou stranu se na desce objevují skladby jako Hits Me Like a Rock, kde hostuje Bobby Gillespie, a která, co se týče hudby samotné, je nebezpečná asi jako plyšák ve vaší skříni. Většina skladeb v sobě ale má zdravě sebevědomou drzost a sympatickou nezvladatelnost. Třeba titulní La Liberación je v zásadě energický rock s klasickými canseiovskými ukřičenými refrény. Vedle brazilské přestavy o e-clashi a synth popu zde najdete střípky reggae, latino jazzu (viz hostování pianisty Mikea Garsona v písni Partners in Crime) nebo hip hopu. Umně zakomponováno do jedenáctky písní, působí výsledek velmi životaschopně a ve srovnání s tradičním rádiovým pop balastem originálně a zábavně.

Cansei De Ser Sexy - La Liberación (2011)
11 skladeb / 42 minut
vydavatel: Cooperative Music
75%