Novinky

Mark McGuire - A Young Person´s Guide

Jestliže se řada postrockových kapel obejde – ať už je k tomu vede záměr či absence přesvědčivého vokalisty – beze zpěvu, Mark McGuire většinou nepoužívá ani rytmickou sekci v rockovém slova smyslu. A přesto nemáte dojem, že byste byli o něco ochuzeni. Navzdory tomu, že škarohlídi mohou namítnout, že řada tracků vyznívá – dejme tomu - jako předehry a intra ke skladbám Maserati nebo Porcupine Tree.

Mark McGuire sází na hypnotické souznění psychedelické kytary, kláves a elektroniky. Pracuje s postupným budováním atmosféry a rozvíjení ústředního motivu, který přikrášluje smyčkami a neokázalými aranžemi. Nezřídka trvají tracky kolem deseti minut a i z toho důvodu není A Young Person´s Guide nic pro empétrojkové skokany, co bez použití tlačítka REW nevydrží déle než dvě písně. Tvorba Marka McGuireho je pro trpělivé posluchače, které oslovuje repetitivnost a vznešená nálada alb Godspeed You! Black Emperor nebo A Silver Mt. Zion.

Mark McGuire je ovšem poněkud přírodnější muzikant ve smyslu folkovém. To ostatně nejpřesvědčivěji dokazuje v Inside Where It's Warm, posledním tracku druhého CD, což je de facto akustický psych-folk s velmi příjemným melodickým motivem. Ale ani skladby s hlučnějším potenciálem nepostrádají zvláštní introvertní lyričnost. A Young Person´s Guide je, navzdory tomu že je poskládán z jedenácti(!) titulů, monolit, sevřený celek bez znatelných kvalitativních trhlin. A Young Person´s Guide je výkladní skříň talentovaného hudebníka s jasnou uměleckou vizí.

Mark McGuire – A Young Person´s Guide (2CD)
1 CD: 9 skladeb / 72 minut
2 CD: 11 skladeb / 75 minut
vydavatel: editionsmego.com
80%