Novinky

Hobocombo - Now That it's The Opposite, It's Twice Upon A Time

Louis Thomas Hardin a.k.a. Moondog (1916-1999) byl z mnoha důvodů fascinující osobností. Slepý hudebník a básník byl nejen svou hudbou, ale i způsobem života nepřijatelný pro konzervativní společnost. Z vlastní vůle žil na ulici a díky svému bizarnímu hávu byl přezdíván jako The Viking of 6th Avenue. Navzdory zdravotnímu handicapu (oslepl v šestnácti následkem nešťastné nehody) prožil velmi aktivní, život složil nespočet skladeb a symfonií, vynalézal a vyráběl si vlastnoručně hudební nástroje a koncem sedmdesátých let emigroval do Německa (jistěže, do toho západněji položeného). Jako ke své inspiraci se k němu obraceli pozdější velikáni minimalismu Philip Glass a Steve Reich. Oslovil jazzmany Charlieho Parkera a Bennyho Goodmana, znal se se slavným italským dirigentem Arturo Toscaninim.

Italské trio ve složení Francesca Baccolini (kontrabas, vokál), Andrea Belfi (bicí, harmonika, vokál) a Rocco Marchi (elektrická kytara, klávesy, vokál) nahrálo poctu nedoceněnému skladateli. Výsledek se pohybuje na pomezí jazzu, post rocku a minimalismu. V několika skladbách hudebně vzdělaná kapela složená z hráčů se zkušenostmi z řady žánrů neopomněla připomenout Moondogovu slabost pro hudbu původního obyvatelstva Ameriky (údajně se v mládí účastnil jejich náboženských obřadů).

Výsledkem snahy italských hudebníků je zrecyklovaná avantgarda, která je dostatečně sdělná a přístupná, aby oslovila i mladší indie publikum, které potažmo může nasměrovat i k poslechu originálů fenoménu zvaného Moondog.

Hobocombo - Now That it's The Opposite, It's Twice Upon A Time (2011)
7 skladeb / 32 minut
vydavatel: www.trovarobato.com
70%