Novinky

Priessnitz odehrají koncert v brněnském klubu Mersey

Punkoví Chlapi z práce z konce 80. let jsou označováni jako předchůdci současných Priessnitz. Cesty hlavních postav dnešních Mágů z hor Petra Kružíka (kytara) a Jaromíra Švejdíka (skladatel, textař) se setkaly ovšem mnohem dříve. "Ležel jsem se žloutenkou v jesenické nemocnici spolu se známým Jarouše, který mu o mně řekl. Jaroušova kapela zrovna sháněla kytaristu a tak mě vzali, protože jsem měl zesilovač, kytaru a uměl tři akordy. Asi ale hlavně kvůli tomu zesáku..."

Kapela má původ už v 80. letech jako punkové seskupení Chlapi z práce, název Priessnitz přijali během roku 1989. Prvotní osazenstvo kapely tvoří Jaromír Švejdík - zpěv, Petr Kružík - kytara, Libor Halíček - basa, Ladislav Kolompár - bicí. V roce 1991 nahrávají první album nazvané Freiwaldau (německý název Jeseníku), které o rok později vychází na značce Legend. Syrová deska obsahuje také skladbu Sny, jež se stává hitem a kapelu provází až do dneška.

Hned po roce se skupina opět vydává do studia a točí další desku - Nebel, ta pak vychází opět u Legendu. V roce 1994 zde vydávají Hexe (vychází u Bontonu). V té době už kapela hraje bez Jiřího Vaculíka pouze ve čtyřech. Na albu se mimo zpěvu a textu podílí Jaromír Švejdík také jako výtvarník obalu, v čemž pokračuje i na další desce. 

Po Hexe se kapela nachází v hlubokém útlumu a dochází k personálním změnám. Po dvou letech vydávají album Seance (1996) u Indies produkované Janem Muchowem. K muzice přibyly smyčce a jsou od prvotní úderné jednoduchosti posunem k bohatším aranžím a výše zmiňované písničkovější tváři. 

Dalším albem Priessnitz je komorní Potichu? - soubor akustických verzí starších věcí obohacený o novinky Děláže a Město duchů. Priessnitz nadále spolupracují s Janem Muchowem a nebojí se ani remixu svých skladeb z dílny osobností české taneční scény.  Dalším ukročením k jinému hudebnímu směru je pak spolupráce s Jesenickým smyčcovým orchestrem a natočení několika písní, které pak vycházejí na CD k oslavám dvoustých narozenin Vincenze Priessnitze

Na přelomu století kapela natáčí dlouho očekávanou novou desku s pracovním názvem Na sever od ráje, která se nakonec pod názvem Zero (obalu se ujímá jesenický grafik Filip Raif) dostává k natěšeným posluchačům v roce 2001 na značce Escape. Po vydání Zera kapela pilně obráží české kluby. Po odchodu druhé kytary se sestava vrací k původní podobě a Priessnitz se dostávají do svého obvyklého tvůrčího útlumu. Po této odmlce kapela přichází s nápadem nechat své věrné hlasovat na webu o složení živého alba. Playlist (2004) nahrává v takřka domovském klubu Akropolis na jaře 2004. 

Po čtyřletém čekání na další řadovou desku s novými skladbami nastupuje kapela na konci roku 2005 do studia a nahrává novou desku Stereo (2006), kterou pokřtí na velkém koncertě v Jeseníku.

Jaromír Švejdík je ale znám i z dalších svých projektů - díky kapele Umakart anebo díky spojení s Jaroslavem Rudišem na železničářské trilogii komiksů Alois Nebel, jehož filmové zpracování se dočká premiéry koncem září 2011.

Priessnitz
Čtvrtek 15.9.2011 od 20:00
Brno, Klub Mersey
Vstupenky: Ticketpro, Ticketportal, Ticketart