Novinky

Nauzea Orchestra - The Dark Side Of The Raven

Debutová nahrávka ústeckých dance-rockerů Nauzea Orchestra - Meisterstück Eins vyšla toliko na páleném CD před dvěma lety a nejen proto působila jako lepší demo. Aktuální titul se – co se týče obsahu - s tím prvním sice do značné míry kryje, avšak je na něm vidět zjevná snaha o reprezentativní výsledek, což je doloženo minimálně tím, že dostal slavnostnější digipackový háv.

Není v Česku mnoho kapel, které hrají podobnou hudbu, což zároveň nutně neznamená, že by Nauzea Orchestra produkovala něco převratného. Členové kapely zkrátka jen promíchali své oblíbené žánry v jeden celek, který naštěstí zní poměrně osobitě. The Dark Side Of The Raven pak může evokovat leccos. Nauzea si zahrála na kočičku a pejska, nicméně výsledek vám žaludek naruby neobrátí, jelikož paleta hudebních barev a nálad zůstala sladěna do jednotně temných odstínů.

Počítejte se mnou: Electro a atmosféra industriální periférie republiky. Nálada birthdaypartyovských stihomamů a pod povrchem všudypřítomný kovově taneční rytmus. Zpěvačka-domina připomínající svou rolí Ninu Hagen, k čemuž odkazují i vokály převážně v němčině, jež mohou někomu jinému zase připomenout Rammstein a dalšímu dokonce německé období MCH Bandu. Zároveň je kapela schopna vykřesat působivé melodické obrazy, které si pracovně a snad poněkud otřepaně označme jako dark pop.

K dokonalosti má Nauzea Orchestra sice stále daleko, najdou se i hluchá místa a práce s detailem i aranžmá má stále své rezervy, ale sympatická zarputilost a koncertní nasazení nedostatky do jisté míry ospravedlňují.

A ani cover-remixový druhý disk, na nějž přispěla řada tuzemských kolegů, z nichž ty nejznámější jsem již zmínil v perexu, bychom neměli přehlédnout. Je na něm logicky kladen důraz na taneční duch původní nahrávky, jen současně přemýšlím, kdo by si tohle chtěl pouštět třeba na mejdanu. Leda tak nějací emo žiletkáři.

Nauzea Orchestra - The Dark Side Of The Raven (2CD, 2011)
1 CD: 11 skladeb / 35 minut
2 CD: 8 skladeb / 29 minut
vydavatel: vlastním nákladem
65%