Novinky

Tauron Nowa Muzyka, 25.-28.8.2011, Katowice (PL), den první - Lamb

Pozadí celého zahajovacího koncertu bylo velmi poetické. Festivalový prostor Szybu Wilson provází pohádka o oživení: kolem města Katovice se neustále rozšiřuje množství zachráněných průmyslových zástaveb a hornických památek. Fantastická hala dolu Wilson, místa úvodního setkání, není jediná, která deklaruje idealističnost spojení studených industriálních míst s živelným artem, který se v ní může během čtyřdenního festivalu dostatečně rozpínat.

Podobně i reaktivizace Lamb po pěti letech společné nečinnosti zadává na všestrannou satisfakci. Lou Rhodes až dnes poměrně otevřeně hovoří o tom, proč se tehdy odhodlala jít vlastní cestou. S Andym už se prostě nemohli vystát a nedokázali se dohodnout. Reunion Lamb s sebou nese především silný pocit znovunalezeného spojení na novinkové desce 5. O co méně byl tehdy vztahový rozpad znát na čtvrté desce, o to silněji se z novinky line obnovené spojenectví. Nepronikl sem sentiment ani tréma a plynulé navázání na Between Darkness And Wonder sklízelo euforický potlesk i během čtvrteční předehry Tauronského maratonu. Lamb silou nalezeného vzájemného respektu neskutečně získali.

S 5 se kvantitativně dopracovali až k dvojdisku. A na disku 2 dostává Lou přesně tolik místa, kolik si zaslouží. Dostatek ho měla i na koncertě. Pokud má někdo pocit, že si Lou a Andy kopou každý na vlastním hřišti, jejich polské vystoupení snad každého přesvědčilo o opaku. Navíc extrémně potěšil živý kontrabas a Andyho útěky zpoza mixážního pultu k bicím. Lou si samozřejmě i zarockovala s kytarou (vynikla tak především nová Build a Fire) a na obou bylo vidět, jak silně si živá vystoupení užívají. Barlow byl beze zbytku u vytržení, pařil jako za mlada. Přesto, že oficiálně trefně prohlásil Katovický večírek za "the hottest gig ever - de facto z nás konstantně teklo a vlhkost vzduchu prudce stoupala - nemohla jsem si nevzpomenout, jak Lou bědovala během vystoupení na Colours of Ostrava ve čtyřiceti stupních pod plachtou stanové stage, že se roztápí a že taková vedra nezvládá. Díky své upřímné radosti nesla tentokrát kruté podmínky statečněji. A jednoduše zářila.

Každá skladba zněla skvostně a  byla zahrána s láskou pro lidi pod pódiem. Co se umně sestaveného setlistu týče, z nových zaznělo takřka vše. Nejvíce vynikly kousky jako Another Language nebo She Walks a Last Night The Sky, ze starších dopřáli Lamb oddanému publiku Gorecki, What Sound i Gabriela. A my jsme za to byli vděční. Lou Rhodes a Andy Barlow se nám vryli pod kůži na všechny festivalové dny.

foto: Monika Stolarska/onet.pl