Novinky

Bohnice připravily multižánrový festival Babí léto už po dvaadvacáté

Festival, který symbolizuje porevoluční období Psychiatrické léčebny Bohnice, představuje léčebnu jako místo pro trávení volného času, v němž se může veřejnost volně a průběžně potkávat se samotnými klienty s možnost využítí areálu jako klidného parku pro rodinné procházky nebo cykloprojížďky. Letošní Babí léto v Bohnicích začne v pátek 9. září koncertem bohnické kapely John Heaven nebo folk-rockových kladenských Zrní. Sobotní program pak nabídne hudební stage s legendárním bluesmanem Janem Spáleným a alternativní punkovou kapelou Zuby nehty.

Bohnice: jedinečný park i prostor pro aktuální umění

Nedílnou součástí Babího léta v Bohnicích je vedle divadelních představení pro děti i dospělé prezentace činnosti Psychiatrické léčebny Bohnice včetně představení výsledků arteterapeutických dílen, komentované procházky areálem nebo přednášek pro veřejnost. Nechybí ani doprovodné prezentace volnočasových aktivit a osmnácti menších neziskových organizací městské části Prahy 8, která je jedním ze základních partnerů Babího léta v Bohnicích.

Přístupný bude také nový galerijní prostor pro aktuální umění Prádelna Bohnice s komentovanou prohlídkou audiovizuální výstavy Kamily Ženaté Roll Over All/Roll All Over, Lilith. „Bohnice jsou pro mnohé stále nepoznaným prostorem. Myslím, že by lidé měli objevovat nové věcí. Některé z nich si mohou až překvapivě zamilovat. Bohnice mohou fungovat jako klidný park uprostřed sídliště, navíc se spoustou architektonických zajímavostí jako kostel architekta Václava Roštlapila, autora Strakovy akademie,“ popisuje ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý.

Přijďte a poznejte Bohnice: pěšky i na kole

Tradiční poznávací procházku po čtyřiašedesát hektarů rozlehlém areálu Bohnic letos nově doprovodí komentovaná cykloprojížďka, kterou povede herečka Simona Babčáková. Babí léto tak navazuje na spříznění aktivity iniciativy Auto*Mat.Nechceme, aby návštěvníci dorazili do Bohnic nahodile a jednorázově, naopak bychom rádi areál postupně kousek po kousku ukazovali jako klidné místo pro trávení volného času, jako místo, do kterého se dá přijít a poznat jej, prozkoumat a třeba nerušeně projekt s rodinou na kole,“ říká koordinátor Babího léta v Bohnicích David Kašpar. Stejně jako v loňském roce tak Psychiatrická léčebna Bohnice pod vedením Luboše Chlada připravila aktualizovanou mapu a naučného průvodce zachycující všechny bohnické zajímavosti i možnou trasu cyklostezky.    

Babí léto v Bohnicích letos dále nabídne adrenalinový lanový park, poznávací soutěž v režii nadace Bona, o. p. s., ukázku hipoterapie spojenou s projížďkou na koních nebo dendrologickou vycházku. „Ačkoli je areál Psychiatrické léčebny Bohnice denně otevřený veřejnosti, většina obyvatel Prahy o této skutečnosti neví a léčebnu a její obyvatele považuje za téma, které se jich netýká. A tak se dále prohlubuje izolovanost tohoto areálu od okolního světa. Festival Babí léto se snaží na tento fakt upozornit. Není proto důležité přijít a pobavit se, ale poznat a vrátit se zpět,“ dodává Kašpar.

Festival pořádá Psychiatrická léčebna Bohnice ve spolupráci s Tolerdance, o. s. za podpory Městské části Praha 8. Partnery projektu jsou V. kolona, nadace Bona a Aramark.

Více informací najdete na oficiálních webových stránkách fetivalu nebo na jeho Facebooku.