Novinky

Jelly Belly – Deaf Till 30

Červená řepa je nejvášnivější zelenina – to mě napadlo jako první. Román Parfém bláznivého tance od Toma Robbinse, v níž řepa hraje ústřední roli, je ve srovnání s dvanáctipalcovým debutem tria Jelly Belly sice výrazně upovídanější, ale obě díla mají něco společného - touhu přežít sama sebe a putovat k horizontu nesmrtelnosti. Není důležité, zda muzikanti právě vycházejí z country, psychedelie 60. let nebo postrockově vazbí. Stačí, že neotřele čerpají z hudební historie a zároveň chytře kombinují.

Svůj debut Jelly Belly natočili bezmála po stovce koncertů a s nástroji umí zacházet jaksepatří. Váží každou notu, pohrávají si s každým detailem a na své cestě za věčností přitom brilantně mlží. Ostatně ne náhodou se na svém facebookovém profilu označují za „trnc-phnk comical quartet“. Jinými slovy, neberou se vážně a celé kouzlo jejich tvorby je zřejmé až v druhém plánu. Dlouho tak máte pocit, že stěžejní esence jejich hlučného parfému zůstává skryta za vůní nějakého hypnotického kadidla – což všechny hledače přirozeně svádí k dalšímu a dalšímu poslechu.

Stáhněte si album Deaf Till 30

Stáhněte si remixy JBRMXMMVC

Struktura skladeb ctí sevřenost i postupnou gradaci, nikoli však tradiční písničkovou strukturu. Každá ze čtyřech skladeb bují po svém, je plná mlhoviny, šumů i nepravidelného vlnění. Potlačený apatický zpěv ten podivný trip předstírané ležérnosti už jen podtrhuje. Podobně jako u Jarmuschova Mrtvého muže má posluchač ve výsledku patrně jen dvojí možnost. Buď bude Deaf Till 30 vnímat jako trudomyslnou cestu vstříc vlastnímu konci (s nejistým příslibem zmrtvýchvstání – a tím pádem věčného života), nebo se u všech skladeb znamenitě pobaví.

Sám za vtipný považuji už obal vinylu, zmenšeninu obrazu Hokej mladého postmodernisty od Jána Vasilka, nemluvě o věnování katarzní skladby # 43 košickému hokeji a jejich kapitánovi. Záleží na všem, nezáleží na ničem – je to paradox? Mně každopádně nezbývá, než takové formě kulturního separatismu (údajně za osvobození jejich bájného Východného pobrežia) hlasitě přitakat.

Jelly Belly – Deaf Till 30
4 skladby / 22:57
Starcastic/Deadred

80 %