Novinky

Písničkářka Laura Stevenson se v září představí v Praze

Pokračovatelka umně propletené linie děvčat, dam a paní, které si do toho nenechají mluvit; skladby si sama skládá, aranžuje a nahrává. S velkou jistotou, sebevědomím a nečekanou zarputilostí. Někteří novináři a blogeři ji vidí jako Joannu Newsom bez harfy, jiní zase vytahují přirovnání s osobnostmi typu Jewel, Fionny Apple nebo nejnověji Kate Nash. Osobně vidíme spíše styčné body s tvorbou Tanity Tikaram, Tracy Chapman nebo, chcete-li, Juliany Hatfield. Ale na tom zase tak úplně nezáleží. Doba, kdy se bude o následných svěženkách mluvit jako o nové Lauře Stevenson, totiž očividně není daleko. Laura Stevenson & The Cans představí své nové album Set Resist v úterý 27. září v malebné Kavárně Potrvá v pražských Dejvicích.

Laura Stevenson pochází z muzikantské rodiny, její prarodiče jí zasvětili do tradiční hudby první poloviny dvacátého století. Babička zpívala s Benny Goodmanem a děda Harry Simeone se zase proslavil aranží slavné koledy Little Drummer Boy. Právě jeho úprava skladbu změnila do té podoby v jaké ji známe i dnes. Zřejmě tyto vlivy zanechali na Lauře jakousi auru tradičnosti a bezprostřednosti, která jí tak sluší. Zpívá jednoduše a zřetelně, její skladby mají ten samozřejmý a suverénní tah a nemá vůbec potřebu nijak je přikrášlovat nebo uměle zdobit. Nejlepší jsou zrovna tak prosté a jednoduše upřímné (ale ne prostoduché), jak se narodily. První kapele Bomb The Music Industry přes její velkohubý název Laura poměrně rychle přerostla přes hlavu. Záhy se osamostatnila a začala budovat svou vlastní kariéru. První album (respektive EP) nazvané jednoduše A Record vydala v roce 2008 coby free download. Díky rostoucí pozornosti a hlavně také skvělé pověsti, kterou si vybudovaly její koncerty, fanoušků kvapem přibývalo. Album si nakonec stáhlo více než třicet tisíc lidí a to číslo samozřejmě stále není konečné.

Druhá kolekce Sit Resist, která vyšla v dubnu letošního roku, byla vzrušeně očekávaná a dnes už je možné s jistotou říci, že splnila a v mnohém překročila veškerá očekávání. Laura Stevenson svůj dar pěstuje a hýčká, navíc má v zádech výtečné a věrné spoluhráče. Letošní album už je tak podepsáno, stejně jako koncerty, i jménem doprovodné skupiny The Cans. Lauřina ekipa totiž má na albu daleko větší podíl než na víceméně akustickém debutu. Sit Resist nabízí bohatší aranže a daleko propracovanější, byť stále prostě samozřejmé hitové písně. Laura Stevenson je talent, který na indie scéně dlouho nebyl, zlehka a s úsměvem tančí mezi folkem, rockem a americanou. S velkou vervou a zjevnou radostí. A s takovou jí nemůže zastavit téměř nic.

Laura Stevenson & The Cans
Úterý 27. září od 19:30
Praha, divadelní kavárna Potrvá (Srbská 2, Praha 6)
Vstupenky za cenu 150,- Kč jsou v prodeji od 17. srpna v síti Ticketstream a v Kavárně Potrvá, v den koncertu budou na místě k dispozici už za 200,- Kč.