Novinky

Na vlnách islandské hudby – Iceland Airwaves II.

Jednou z největších událostí letošního ročníku bude nepochybně vystoupení uznávané zpěvačky Björk, která plánuje speciální koncerty na podporu svého nového alba Biophilia, jež vyjde 27. září. Obrovské digitální varhany, speciální doprovodný sbor i kyvadlo využívající gravitační sílu Země pro vytváření hudby, to vše slibuje show hodnou této neobyčejné divy. V rámci festivalu proběhnou rovnou 2 koncerty v intimní atmosféře, kterou vytvoří sedm stovek diváků. Na každé představení je schováno 200 lístků zdarma pro návštěvníky festivalu, zbylé lístky jsou určené k prodeji, stejně jako vstupenky na zbývajících 6 islandských mimofestivalových koncertů, jsou již beznadějně rozebrány.

Kousek od Reykjavíku leží ostrůvek Viðey, místo, na kterém Yoko Ono umístila vlastní pomník Johna Lennona, Imagine Peace Tower, jehož světla, vybíhající k obloze ,se rozstvítí vždy v období od 9. října, dne narození Johna Lennona, do 10. prosince, dne jeho tragické smrti. Sepjetí Yoko Ono a Johnova syna Seana s Islandem se mimo pozoruhodný pomník tento rok prohloubí skrze Iceland Airwaves, kde vystoupí oba dva zmiňovaní se svými skupinami Yoko Ono Plastic Ono Band a The Ghost Of A Saber Tooth Tiger.

Ze zahraniční se pak na Island přijede podívat také písničkářka tUnE-yArDs využívající ukulele, elektroniku, nezvyklé beaty i svůj obdivuhodně silný a hluboký hlas, skupina Veronica Falls s výrazným ženským zpěvem a mužskými vokály, pohybující se na pomezí lo-fi a indie, nebo lehce zasněné, ale neuvěřitelně podmanivé a silné duo Beach House. Závan britského indie rocku netradičněji řízlého s post rockem přivezou The Twilight Sad či jejich krajani The Vaccines. Mužští písničkáři budou zastoupeni například Owenem Pallettem a jeho houslemi, energetičtí De Staat nakopnou svým blues rockem.

Místní scéna se představí skrze osvědčené elektronické velikány GusGus, folkověji zaměřené Hjaltalín či Árstíðir, kteří právě dokončili své české turné,. Chybět nebude bláznivý zpěváka Berndsena vtipně napodobující synth disco z 80.let, křehká Sóley či pohodová hudba písničkářky Lay Low, která byla v Praze k vidění jako předskokanka Emiliany Torriny. Lo-fi po islandsku předvedou Sin Fang, experimentální hip-hop pak Epic Rain a moderní vážnou hudbu představí skladatel Ólafur Arnalds.

V rámci dumání o případné cestě na Island, stojí za přemýšlení možné spojení poučného a zábavného, neb Iceland Ariwaves se opravdu zdá býti možnou hudební událostí roku.

Iceland Airwaves, 12.-16.10.2011

Reykjavík, Iceland

line-up: Agent Fresco, Austra, Beach House, Benny Crespo's Gang, Berndsen, Dale Earnhardt Jr, De Staat, Deathcrush, Dope D.O.D., Dungen, Elephant Stone, Endless Dark, Friðrik Dór, Futuregrapher, Hljómsveitin, Ég, Hoffman, Honningbarna, JD McPherson, Jenny Hval, John Grant, Just Another Snake Cult, K-X-P, Karkwa, Kira Kira, Liturgy, Matthew Hemerlein, Megas og Senuþjófarnir, Murmansk, Niki & the Dove, NOLO, Oculus, Of Monsters and Men, Ólafur Arnalds, Ólöf Arnalds, Oy, Páll Óskar, Pascal Pinon, Retro Stefson, Samaris, SBTRKT, Secret Chiefs 3, Sin Fang, Sizarr, Snorri Helgason, Sóley, SUUNS, Swords of Chaos, Team Me, Ter Haar, The Vaccines, The Vintage Caravan, The Violet May, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Touchy Mob, Treefight For Sunlight, tUnE-yArDs, Útidúr, Valdimar, Who Knew, Wistaria,Yoda Remote, Young Galaxy, Zebra and Snake a mnoho dalších. Kompetní line-up naleznete zde.

Vstupenky je možné zakoupit na internetových stránkách midi.is, v tuto chvíli za 16.500 kr., což vychází v přepočtu na zhruba 2.500,- Kč..