Novinky

The War On Drugs – Slave Ambient

Kurt Veil, jak je známo, už nějaký čas v The War On Drugs (TWOD) nehraje a funguje především sólově. Svůj  otisk nicméně na předchozím a zároveň prvním albu zanechal. Nové album je však už pouze dílem Adama Granduciela a jeho dvou kolegů. TWOD jsou často spojováni s heslem americana jakožto specifické americké hudební fúze více stylů nevyjímaje folk či country. V případě Slave Ambient se však stará přirovnání stávají rozmlženým orientačním bodem, který naznačuje kořeny, ale k samotné nahrávce už nic moc neříká. Granducielův nosový přednes sice připomíná Boba Dylana, ale další podobnosti jsou už nejasné. Veškeré vlivy a inspirace jsou promísené natolik zručně a s lehkostí, že se můžeme bavit rozeznáváním ozvěn věcí nám povědomých a zároveň si užívat album, které působí přirozeně kompaktně a ve srovnání se svým předchůdcem o poznání vyzráleji. Kromě toho Slave Ambient působí jako název přesně šitý na míru. Celé album totiž protkávají dvě výrazné charakteristiky, kterými je převážně „otrocky“ repetitivní rytmika a nad ní se rozplývající zvukové pláně - tu více, tu méně - odkrývající rockové základy, na kterých jsou jednotlivé skladby postavené.

Poslechněte si celé album na webu Urban Outfitters.

Úvodní Best Night je schopná v okamžiku navodit atmosféru ne nepodobnou uvolněnější verzi slunečného post-rocku Broken Social Scene nebo kolegů The Sea & Cake. V následujících skladbách se však začnou zřetelněji projevovat ozvěny rockové tradice. Hned druhá Brothers připomene Toma Pettyho a jindy dojde řada i na Bruce Springsteena. Vše ale zalévá omamná psychedelická záře, která se rozvine ve své plné kráse například když narazíte na motorický shoegaze/krautový výplach pod názvy Original Slave nebo kosmičtější Your Love Is Calling My Name.

A pokud by vás někdy napadlo představit si jak by zněli Fleetwood Mac, kdyby koks vyměnili za trávu a spojili svoje síly s Death In Vegas (kteří mimochodem po sedmi letech konečně vydávají desku!) v době Contino Sessions, tak příkladem budiž It's Your Destiny. Něžné doteky kláves i éterická akustika jsou tam kde mají být, vše ale notně zahušťujě sólující kytara a úderná rytmika na vytrvale repetitivním basovém základě.


Saxofon v kombinaci s vesmírnými zvuky pak v sobě skrývá jediná čistě ambientní instrumentálka na albu - The Animator. Ta je ale především úvodem ke Come To The City, která uzavírá první polovinu alba a ční v jeho středu jako hymnický monument jak stvořený, aby zněl na stadionech do prostoru a dál. U2 se můžou jít zahrabat.

The War On Drugs – Slave Ambient
12 skladeb
Label: Secretly Canadian
80%