Novinky

Trutnov Open Air Festival zmrazí ceny - na místě si už nepřiplatíte

Letošní ročník Trutnov Open Air Festivalu je věnován mezinárodní organizaci zasazující se o dodržování lidských práv Amnesty International, která vznikla před padesáti lety, a také legendárnímu a kultovnímu rockerovi , básníkovi a šamanovi s jasným názorem, který se mu stal osudným, Jimu Morrisonovi, jenž odešel před čtyřiceti lety. Pořadatelé dále připomenou Tecumsehovy bojovníky od Tippecanoe, kteří byli u jediného vytvořeného hlavního města indiánské konfederace před dvěma sty lety pobiti americkou armádou. Festival přijede podpořit jeden z nejsvéráznějších a nejvýraznějších šamanů a tanečníků od dob Sedícího býka - Iggy Pop se svými letitými kumpány The Stooges. „Bude se jednat o jedno z jejich posledních vystoupení. The Stooges končí a Iggy omezuje koncertní činnost,“ uvádí Martin Věchet, zakladatel festivalu.

Celé letošní setkání zahájí první neoficiální den ve středu 17.8. kapela sametového podzemí Půlnoc. Legenda domácího undergroundu, kterou ve druhé polovině 80. let jako polooficiální soubor založil Milan Hlavsa spolu s některými kumpány z Plastic People Of The Universe a dalšími muzikanty, se letos dala dočasně dohromady, aby uctila nedožité šedesátiny svého zakladatele.

První oficiální den letošního Trutnov Open Air, čtvrtek, pak zahájí další kapela sametového podzemí, unedrgroundovo-pubová Garage s božským Tonym, kteří budou předznamenávat brzký příchod největšího tančícího šamana od dob Sedícího Býka - Iggy Popa se Stooges. Krátce před nimi festival v Undergroundovém stanu odstartuje Luboš Beňa a Matěj Ptaszek ze Slovenska  svojí známou „hymnou“ Dobré ráno blues z českého filmu Občanský průkaz. Kdo jiný by měl letošní trutnovské pow wow zahajovat, když ne kapely z undergroundu, na jehož základech festival vzniknul, a tóny z dobového filmu o tom, jak se v Československu pronásledovalo za hudbu, její hraní a zavíralo za její pouhý poslech či účast na ni…?! To vše doplněné aurou jednoho z největších šamanů, božského Iggyho, při jehož tanci se kroutí prsty kdejaké bledé tváři, ale srdce zasvěcených squaw a bojovníků tančí a vzlétá jako jestřáb! Těsně před Iggym, jakoby předkapela, vystoupí jeden muž pouze se svou španělkou – Jiří Schmitzer.