Novinky

Katy B - On a Mission

Hudebníci z britské metropole mají prostě svůj nezamněnitelný zvuk, který na svou debutovou desku On a Mission přenesla i dvaadvacetiletý Kethleen Brien aka Katy B (její první umělecký pseudonym byl Baby Katy. Uvidíme, na jak dlouho zakotví u toho současného)

Debut On a Mission je nabitá směsicí londýnské undergroundové scény. Z desky už stihla vypustit několik singlů. První z nich dal název celému albu. On a Mission podbarvená drum'n' bassovým feelingem doplněná o klesající vokálovou stupnici byla dobrou volbou na start kariéry. Dostává se pod kůži. To dokazuje i umístěním na vrcholu britské dance chart a independence release chart.

Druhý na řadu přišel Perfect Stranger. Nestává se to moc často, ale Katy se tady podařilo docílit toho, že sloky jsou mnohem lepší než refrén. Ten působí jaksi nepříjemně, ozvěnové vokály jsou redundantní a ničí celkový dojem jako táhnoucí se žvejka na vypucovaných converskách.

Lights On je zase lehce nevyspělý, zní jako písnička nevybouřeného puberťáka. Svým dílem v této skladbě přispěla pseudorapováním Ms. Dynamite a ani ta mě příliš neoslovila. S dalším singlem přišel obrat o sto osmdesát stupňů a Katy se v Broken Record dostává do role dospělé ženy. Možná na tom má svůj podíl i to, že se pro tento klip zbavila mikiny a culíku učesaného na stranu. I její hlas dostal v klidnějších pasážích více prostoru. Poslední třetina skladby založená na zvuku zaseknuté desky má potenciál dostat návštevníky klubu do toho správnéh transu. Hlasový rozsah nestojí úplně za to, ale Katy to dohání intonačně, občas je hlasových hrátek nadmíru, ale i to je britský hudební vliv.

Zatím to vypadá, že má Katy B v plánu vydat jako singly ty rychlejší songy, které na svém debutu má (za jedinou výjimku by se dala považovat Broken Record). Ostatní lehce unavené písně hlavně Go Away a Disappear nechá ležet bez povšimnutí. Movement je nudná a neinovativní, má holka pravdu, když zpívá „I need some kind of imporvement“. Textově potřebuje Katy B ještě dozrát.

Čtvrtým singlem, který Katy B pustila do světa 6. června, se stal Easy Please Me a opakuje se zde něco podobného jako u Perfect Stranger, kdy refrén poněkud pokulhává za zbytkem songu.

Zatím poslední singl, který má oficiálně vyjít 28. srpna, je Witches Brew. Katy si zde zahrává s počítačovým soundem z jiného tisíciletí, ne že by to byl tak futuristický zvuk, je to přesně naopak. Zvukově připomíná starého gameboye. S moderním vyzněním celé desky by se to mělo popírat, ale zní to až překvapivě dobře. Video k tomuto novému singlu bylo zveřejněno už první srpnový týden.V klipu svými zrzavými vlasy a třpytivým oblečkem připomíná mladší sestru Florence Welch.

Debutová deska Katy B má oficiálně 12 tracků, ale když si ji pustíte opravdu celou, najdete ještě bonusový skrytý track s názvem Water. Je to docela překvapení po několikaminutovém děkování rodičům a všem zúčastněným.

On a Mission není album, které se bude často hrát z rádií, ale o to častěji bude hrát v klubech. Vzkaz z britské klubové scény, který určitě stojí za to, aby si poslechlo, co nejvíce lidí. A jako důkaz může posloužit i nominace na prestižní Mercury Prize o nejlepší album tohoto roku. A není to soutěž pro žádná béčka. O cenu se Katy musí utkat s Adele, Jamesem Blakem nebo s PJ Harvey.

Katy B – On a Mission
12 skladeb (+1 skrytý bonusový track)
label: Rinse, Columbia

90 %