Novinky

Beseda u Bigbítu 2011 potěšila na 1600 návštěvníků

19. Beseda u Bigbítu - Barvy, lidé a slunečnice

Příjemným překvapením pátečního programu byla hned druhá kapela, nový pop-jazzový projekt Jindry Holubce Swarm Unit. Festival naplno rozproudily kapely IK Banda a Color Fly, vítězové soutěže Beseda hledá talent, kterou Beseda u Bigbítu letos poprvé realizovala na podporu především začínajících kapel z regionu. Hvězdou pátečního večera byla Lenka Dusilová Band, nadšená z reakcí publika i výhledu na lán slunečnic a panorama Bílých Karpat. V nejlepší formě se představili britští bluesmani Paul Lamb and the King Snakes, jejichž lídr patří mezi nejlepší světové hráče na foukací harmoniku, polský žánrový mix D4D a britské dubstepové uskupení Jazzsteppa.

Sobotní program zahájilo vystoupení Mužského pěveckého sboru z Velké nad Veličkou. Proběhl 3. ročník unikátní Soutěže písničkářů, v níž hlasováním diváků zvítězila Nikola Mucha, která jako výherce dostává možnost otevírat 20. ročník festivalu. Celý areál nenápadnými výtvory zaplnil doprovodný interaktivní program Apollónova návštěva. Na pódiu se během dne představili Zdeněk Bína či umělecké dvojice Longital, Dva a Čokovoko. Hvězdami večerního programu byly maďarské skupiny Special Providence a Realistic Crew, či české kapely Kill the Dandies a rocková novinka Romana Holého a Matěje Ruperta Neruda.

Ředitel festivalu Tomáš Ševčík své dojmy z proběhlé akce shrnuje takto: „Oceňuji především práci nového týmu včetně stovky dobrovolníků. Jejich maximální nasazení, porozumění, souhra a láska k festivalu jsou důvodem, proč to všechno děláme a proč je atmosféra Besedy tak jedinečná.“ Dramaturgyně Kateřina Janotová dodává: „Tuzemské kapely oceňovaly přátelské zázemí, zahraniční interpreti si pochvalovali rodinnou atmosféru a to, že jsou lidi milí a nikdo není agresivní.

Beseda u Bigbítu je multižánrový festival nepodléhající komerčním tlakům. Začínal jako regionální rocková přehlídka a během 18 let existence se  přerodila v jeden z dramaturgicky nejzajímavějších festivalů v ČR. Mezi největší hvězdy zcela jistě patřil francouzský jazzový trumpetista Erik Truffaz. Dramaturgie Besedy u Bigbítu nestaví na známých jménech či jediné hvězdě, ale namísto toho každoročně umožňuje divákům objevit množství kvalitních interpretů v širokém žánrovém záběru.

Organizátoři děkují za podporu Mezinárodnímu visegrádského fondu a Nadaci Život umělce.

Foto DVA, Petr Toman