Novinky

The High Llamas - Talahomi Way

Talahomi Way už nepoznamenaly žádné přímé aluze, jak tomu bylo u alb Santa Barbara nebo Gideon Gaye v devadesátých letech - připomínky Queen, Bee Gees a mnoha mnoha dalších zde byly příliš nabíledni. Ovšem od alba Snowbug produkují čím dál tím barvitější koláže s precizní dekorací.  Jestliže mají The High Llamas patent na povyšování starých klišé na originály, děje se tak na novince Talahomi Way zcela nevybíravě a kosmopolitně. Přímou inspiraci snímky zlatého poválečného fondu kombinují s ranou elektronikou a vliv západního zvuku je míchán s prvky nezařaditelnými. Už nástrojové obsazení je nespecifikovatelné: spojuje westernovskou foukací harmoniku, pohádkové concertino, cimbál, trombony, tamburíny, smyčce, vrchovatě xylofony, benjo, mandolínu, triangl a bůh ví, co ještě.

Album obsahuje dva konektory: jeden, s názvem Angel Connector, zní překvapivě jako daft-punkovská smyčka pro PC skákačky. Je to jediných 61 digitálních vteřin z půlhodinového tracklistu a také jediný přiznaný moment jinak zastíraného inženýrství. Za jejich pravdivě znějícími, jakoby spíše oprášenými analog-songy prostě novotu neucítíte.  Druhý, Crazy connector je zase dokonalá romantika před poslední zatmívačkou šedesátkového letního kina. Skvěle uzavírá komediální až groteskní hrátky, které skupina pod vedením O´Hagana prezentuje: Talahomi way a airovskou lehkost, otvírací Berry Adams nebo Woven and Rolled plné nostalgie, Take my Hand se jemnými chóry, Fly, Baby, Fly stvořené pro Foresta Gumpa nebo Absolventa...

Vzpomínaná doba měla prostě i v hudbě grácii a laskavý humor, který se dnes moc nenosí. Pokud se vám po tom všem stýská, Talahomi Way vás potěší. Stejně jako snadná vybavitelnost melodií, kterou ale není radno zaměňovat za omezenou dobu hratelnosti – toto album si říká o více, než jeden poslech. Většina dostupných recenzí popisuje desku právě pomocí situací, pro které se Talahomi Way hodí: snídaně na břehu, výhled na oceán, jízda širou planinou, vzpomínková párty s přáteli atd. To jsou přeci věci, kterých nelze mít dost.

Anti-euforickým typům tady nabízí Talahomi Way jenom zdánlivě banální kýče, vnímavým pídilům zvonivé, retro-futuristické balady a geniální falsifikáty. Z jejich specificky vymalovaného světa se dá vrátit do reality doopravdy až po po finální Callig up, Ringing up, ale pravděpodobnější je spíše opětovný poslech.

The High Llamas - Talahomi Way
12 skladeb
Label: Drag City
80%