Novinky

Beseda u Bigbítu vybrala čtyři talenty z regionu a má nové moderátory

Čtvrtými postupujícími jsou babičtí mladíci Mistake, za nimiž v těsném sledu, jako případní náhradníci, skončili veselští Second Toys. Všichni dostanou prostor mezi čtyřicítkou kapel z šesti zemí na 19. Besedě u Bigbítu v Tasově, která se koná 5.–6. srpna 2011.

Kromě už ohlášených novinek pořadatelé připravili řadu překvapení. Mezi ty největší patří angažování tria nových moderátorů. Ve svých divokých improvizacích návštěvníky letos potěší duo Alexandr Stankov (HaDivadlo) a Roman Blumaier (Městské divadlo Zlín), známé třeba z aktuálního projektu Komediomat. Třetím moderátorem bude strážnický fenomén Filip Chlud.

V hudebním programu se po drobných změnách na poslední chvíli objevilo ještě několik dalších nováčků. Nový pop-jazzový projekt Jindry Holubce s názvem Swarm Unit a originální zvukoví řemeslníci Jelly Belly z Košic nahradí původně avizované kapely Dioda Boy a Sounds Likes This, které na festivalu nakonec nevystoupí. Návdavkem se pak účastníci můžou těšit ještě na šusťákové intelektuály Maso a Horňácký mužský pěvecký sbor z Velké nad Veličkou.

A jaká letos Beseda vlastně bude? Dva dny, dvě pódia, na dva tisíce účastníků a skoro už i ta „dvacítka“ na krku, takový je festival Beseda u Bigbítu řečí čísel. Besedu však především charakterizuje přátelská atmosféra, důraz na doprovodný program, odvážná dramaturgie a mísení žánrů bez předsudků.

Devatenáctá Beseda u Bigbítu uvítá dvě britské kapely světoznámého jména. Živelné bluesové uskupení Paul Lamb & the King Snakes vzniklo kolem jednoho z nejlepších evropských hráčů na harmoniku a šlape jim to opravdu skvěle. Elektronickým headlinerem bude duo JazZsTepPa, jež oživuje hypnotické dubstepové rytmy své hudby hrou na bicí a trombón a žánrově tak sahá až k drum & bassu či jazzu. První uskupení bylo hvězdou Blues Alive 2009, druhé vloni vyprodalo Akropoli.

Zástupcem písničkářských osobností bude letos Lenka Dusilová s kapelou. Z Čech dále přijede alternativní duo Dva oceněné žánrovým Andělem či živelný rockový projekt Romana Holého a Matěje Rupperta Neruda, jehož další členové pochází například z již nehrajících -123 minut (bubeník Miloš Dvořáček a baskytarista Fredrik Janáček). Bývalým členem „Minut“ je také Zdeněk Bína, který na Besedě představí svůj worldgroovový projekt v tandemu s vynikajícím basistou Janem Urbancem. Slovensko budou zastupovat například Longital, instrumentalisti a hudební hračičkové stále zvučnějšího jména, či The Uniques, indierock s výrazným vokálem inspirovaný 80. léty. The Uniques jsou hudebními kritiky označováni za nejtalentovanější slovenskou kapelu současnosti.

Tradičně nebudou chybět interpreti z visegrádského regionu, od našich severních sousedů dorazí neotřelá žánrová smršť D4D, jedna z nejprogresivnějších polských kapel současnosti, či divoké skáčko Etna Kontrabande, sestávající z osmičlenného ansámblu doplněného dechovou sekcí. Maďarsko zastoupí trip-hopoví Realistic Crew, kteří předskakovali i Amonu Tobinovi, nebo progrockoví Special Providence, kteří svůj styl označují jako jazzrockmetalturbochill. Obě maďarské kapely přijedou na Besedu představit svůj nový hudební materiál.

Z dalších účinkujících v Tasově vystoupí také retro punkoví Dead Pope´s Company, novozélandské rockové duo Gerda Blank nebo Čokovoko, dělnice humoru černého jako anýzové vejce. Opět bude pokračovat unikátní soutěž písničkářů a bohatý interaktivní doprovodný program Apollónova návštěva, do kterého je zapojena řada talentovaných mladých umělců.

Kompletní line-up naleznete na oficiálním webu festivalu.

Foto: Filip Chlud