Novinky

Beseda u Bigbítu 2011

Dva dny, dvě pódia, na dva tisíce účastníků a skoro už i ta „dvacítka“ na krku, takový je festival Beseda u Bigbítu řečí čísel. Besedu však především charakterizuje přátelská atmosféra, důraz na doprovodný program, odvážná dramaturgie a mísení žánrů bez předsudků. Devatenáctý ročník proběhne 5.–6. srpna 2011 ve slováckém Tasově.

Dramaturgie Besedy u Bigbítu nestaví na známých jménech či jediné hvězdě, ale namísto toho každoročně umožňuje divákům objevit množství kvalitních interpretů v širokém žánrovém záběru. Devatenáctá Beseda u Bigbítu uvítá dvě britské kapely – živelné bluesové uskupení Paul Lamb & the King Snakes s jedním z nejlepších evropských hráčů na harmoniku a duo JazZsTepPa, které oživuje hypnotické dubstepové rytmy své hudby hrou na bicí a trombón a žánrově tak sahá až k drum & bassu či jazzu.

Zástupcem písničkářských osobností bude letos Lenka Dusilová s kapelou. Z Čech dále přijede např. alternativní duo Dva oceněné žánrovým Andělem či živelný rockový projekt Romana Holého a Matěje Rupperta Neruda.

Tradičně nebudou chybět interpreti z visegrádského regionu, od našich severních sousedů dorazí např. neotřelá žánrová smršť a jedna z nejprogresivnějších polských kapel D4D, Maďarsko zastoupí třeba trip-hopoví Realistic Crew, kteří předskakovali Amonu Tobinovi. Slovensko budou zastupovat Longital či The Uniques, kteří jsou hudebními kritiky označováni za nejtalentovanější slovenskou kapelu současnosti.

Již třetí rok bude návštěvníky po celou dobu festivalu nenápadně provázet patron umění. V rámci doprovodného uměleckého programu Apollónova návštěva se předvedou performance, malba, fotografie, landarty, videoarty, autorská čtení či divadlo. V programu Besedy opět nebude chybět unikátní soutěž písničkářů.

Kompletní program naleznete na oficiálním webu festivalu.

19. ročník ve znamení změn

Zdeněk Neusar, který byl v uplynulých 14 letech ředitelem a dramaturgem Besedy u Bigbítu, se rozhodl předat kapitánské kormidlo do rukou Tomáše Ševčíka, který od roku 2010 zastával pozici technického ředitele festivalu. Tvorbu hudebního programu Neusar z velké míry delegoval na Kateřinu Janotou, která je na této pozici aktivní už od roku 2008.

Neusar zůstal v roli předsedy sdružení Žebřiňák a jako kurátor nadále dohlíží na kvalitu hudebního programu, což komentuje slovy: „Zaměstnání by měl člověk měnit každých pět let a s festivalem je to podobné. Svým způsobem jsem dokonce povýšil. Najednou můžu mít větší nadhled a odstup, můžu práci na dramaturgii vnímat zase jako dobrodružství a ne součást velké dřiny.

Letos poprvé festival podpoří začínající kapely z regionu skrze soutěž Beseda hledá talent. Organizátoři by takto chtěli připomenout rockové kořeny festivalu a podpořit především mladé začínající kapely. Vítězové soutěžní přehlídky Beseda hledá talent, který proběhl 1. a 2. července ve Strážnici -  Color Fly, IK Banda, Fridge Aside (SK) a Mistake - vystoupí na festivalu. Hlavní cenu poroty si odvezlo senické jazzové překvapení Fridge Aside, nejvíce hlasů a cenu diváků získala lipovská IK Banda a hlavní scénu v Tasově si za suverénně nejdivočejší show zasloužili hodonínští Color Fly. Čtvrtým postupujícím jsou šikovní babičtí mládenci Mistake, za nimiž v tesném sledu jako první náhradníci skončili veselští Second Toys.

Vstupenky na celý festival jsou k dostání za 449 Kč do 4.8. Na místě vyjdou na 549 Kč.

Vše o vstupenkách naleznete zde.