Novinky

Fucked Up - David Comes to Life

Fucked Up je v mnoha směrech zvláštní kapela. Její vznik se datuje rokem 2001, ovšem debut vyšel až v roce 2006. V současné době kapela „slaví“ třetím albem David Comes to Life dekádu existence. Tři alba za deset možná není moc, ale z lenosti kapelu nelze podezřívat ani omylem. Už jen proto, že stopáž jednoho jejich studiového alba by jiným punkerům vystačila minimálně na dvě desky. Navíc vedle studiových alb mají na kontě pět dvanáctipalců edice Zodiac Series (poslední z letošního roku je Year of the Tiger) a neuvěřitelně rozsáhlou řadu singlů, EP-ček, demonahrávek, a splitek.

O Fucked Up se sice běžně hovoří jako o hardcore-punkové skupině, nicméně realita není tak černobílá, jak by so mohlo zdát. Kapela soustředěná kolem mohutné postavy zpěváka Damiana Abrahama aka Pink Eyes bezpochyby z punku vyšla a stále udržuje přátelské styky s punk komunitou, ale co si budeme nalhávat, Fucked Up jsou dnes úplně jiná liga než řada jejich souputníků z punkových klubů.

A po formální stránce? Když si poslechnete novinku, ale klidně i starší věci, rozhodně se nedá říci, že se jedná o pure hardcore punk. I když je pravdou, že debut Hidden World (Jade Tree, 2006) v hardcoreové punkové škatulce uvízl. Ale i tam se našlo pár detailů, které nasvědčovaly tomu, že se nejedná o tuctovou kapelu, ale o jméno s obrovským potenciálem do budoucna.

Na zmiňované dvojce se kapela odpoutala od punkových klišé a pakliže tam nějaká zbyla, byla funkčně a vtipně využitá. Když si odmyslíme surový Damianův chraplák, zůstane vám muzika, kterou lze s klidem označit jak hodně energický (ale taky propracovaný) indie rock, který vychází nejen z odkazu osmdesátkových punk bandů, ale třeba i z MC5 či The Stooges.

Osobně si ve Fucked Up nedokážu představit jiného hlavního vokalistu než Damiana Abrahama s jeho paradoxně pro hardcore velmi tradičním vokálním projevem. Nahradit ho někým jiným by bylo stejně pošetilé, jako byly někdejší reuniony The Doors či Queen bez původních frontmanů. Bez Abrahama by zkrátka Fucked Up nebyli tím, čím jsou. Interakce řvoucího charismatického mamuta s bezchybně sehranou kapelou, která sází levou zadní jeden „hardcore“ hit za druhým, je zkrátka famózní. A když syrový Abrahamův chraplák doplní dívčí vokál (v kapele hraje na baskytaru Sandy Miranda alias Mustard Gas), jiskření je bezmála viditelné.

První dojem je, jakoby novinka byla složena (nehledě na poněkud bizarní označení „rocková opera“) podle stejného manuálu jako album předchozí. Stačí si vzpomenout na otvírák tři roky strarého předchůdce The Chemistry of Common Life. Let Her Rest začíná jako nějaké new age drnčení, avšak brzy vycítíte, že pod povrchem postrockového intra, které kapela natáhla do délky regulérního tracku, se děje něco velkého a skutečného. Energie se postupně vymaňuje z okovů a na konci je z ní vibrátor potlačené agrese, která ejakuluje v následující Queen Of Hearts extatickou střelu přímo do vašeho mozku. Jestli tohle není hudební orgasmus, pak už nevím co. Ale nebojte, kapela v Queen Of Hearts nepředvedla předčasnou ejakulaci svých možností. Podobně silnými momenty je nahrávka protkána jako alkoholikova tvář popraskanými žilkami.

Album je formálně rozděleno na čtyři části, což vás brzy navede k zjištění, že se jedná o konceptuální dílo. David Comes to Life vypráví „komplikovaný příběh z thatcherovské Británie o lásce, ztrátě a spáse“ – tolik vyjádření skupiny. Název alba navíc odkazuje k debutu, kde se objevila píseň stejného názvu. Rocková opera pro punkery (ale nejen pro ně, samozřejmě)? Že mě to vůbec nepřekvapuje? Provokace a ignorování pravidel, na to jsou Fucked Up přeborníci – už jen ten název kapely. Hlavně se nenechat přistihnout v nedbalkách stereotypů, v ničem, co by mělo být předvídatelné a průměrné. Řekněte mi, kolik kapel by mělo na podobný nápad invenci a odvahu? Fucked Up ano. Řeknu to na rovinu, tenhle tah jim dokonale vyšel.

Fucked Up - David Comes to Life
18 skladeb / 78 minut
vydavatel: Matador
distribuce v ČR: Day After
90 %