Novinky

Dirty Beaches - Badlands

Jak bylo zmíněno v perexu, Alex Chang (celým jménem Alex Zhang Hungtai) alias Dirty Beaches částí svého soundu navazuje tam, kam se už neodvážili vstoupit ani The Cramps. Poison Ive a Lux Interior byli na svou dobu pro odkojence klasického rokenrolu neskousnutelným soustem, červivým jablkem, Antikristem, co překročil mantinel slušnosti. Doba a vnímání hudby se ale od dob Psychedelic Jungle změnily, nicméně – hypoteticky - kdyby hrál na počátku osmdesátých let Alex Chang, asi by zůstal přinejmenším nepochopen.

Ale nejen psychobilly živ je Alex Chang. Dlouhohrající debut Badlands je pomyslně rozdělen na tři části. Úvodní trojice má jasné rockabilly, resp. psychobilly kontury, další trojice se dá označit za surf rock s přívlastkem lo-fi a v závěru naleznete dva experimentálně laděné tituly (Black Nylon, Hotel) nemající až tak daleko k zvukové psychedelii Animal Collective.

Otázkou zůstává, zda Chang po hudební stránce zmíněné žánry někam posouvá. Troufnu si tvrdit, že nikoli. Když se proposloucháte zvukovou džunglí, vyplave na povrch řada klišé a nikterak originální postupy. Hodně lidí odradí už jen zvuk, který má k dokonalosti stejně daleko jako Čína k parlamentní demokracii. A popsat zvuk? Představte si, jako byste stáli před pootevřenými dveřmi sálu, nebo před špatně odhlučněným klubem a uvnitř hrála mizerně nazvučená kapela. Lepší příměr mě nenapadá. Ale je nutné vyčítat umělci něco, co bylo evidentně jeho záměrem? Když si ale odmyslíme rozostřenou zvukovou fazónu, zbude vám hudba, která se vlastně neliší od té pocházející z dílny otců zakladatelů žánru a tudíž bych byl s nadšeným aplaudováním velmi opatrný.

Jak si Alex Chang poradí s koncertním pódiem a nakolik se liší živé podání od studiového, brzy zjistíme na festivalu Creepy Teepee v Kutné hoře, kde Dirty Beaches 31.července vystoupí.

Dirty Beaches - Badlands
8 skladeb / 27 minut
vydavatel: Zoo Music
55 %