Novinky

The Wombats na Rock for People zazářili a v listopadu dorazí do Prahy

Jejich debut z roku 2007 s názvem Guide To Love, Loss And Desperation dostal platinu. Na svém kontě mají přes 300,000 kombinovaných prodejů indie dancefloorových hitů Kill The Director, Let’s Dance To Joy Division (vítěz ankety roku 2008 - NME Award for Best Dancefloor Filler), Backfire At The Disco a Moving To New York. The Wombats se stali nejlepším vývozním artiklem města Liverpool za posledních deset let, hráli pro víc než milión lidí a jejich alternativní pop sáhl na vrchol na koncertě v Liverpool Areně pro 10 000 nadšených diváků.

Velká čísla a velké koncerty v kombinaci s dříčskou filozofií typickou pro The Wombats (v roce 2007 odehráli 50 klubových vystoupení po celé Británii během zhruba padesáti dnů) si vybraly svou daň. Turné po USA v roce 2008, které trvalo nepřetržitě osmnáct měsíců, je doslova zlomilo...fyzicky i psychicky. “O pár měsíců jsme to přešvihli,” říká Dan. “Měl jsem problémy s rukama, každý večer mě příšerně bolely, takže už to bylo spíš utrpení. Byl třeba koncert, kde jsem si nepřál, aby na mě kdokoliv koukal. Seděl jsem za bicími v Glasgow a říkal jsem si s pocitem viny, co tam vlastně dělám.

V létě roku 2008 nahráli The Wombats další dva singly – klasiku My Circuitboard City a jejich protivánoční song Is This Christmas? a pak se zpěvák Matthew ‘Murph’ Murphy hned dal do skládání nových věcí na druhé album. Ale v jeho novém londýnském domově našel jen samotu a odcizení. Bez vystupování to prostě nefungovalo. “Chybou bylo, že jsem si na koncerty moc zvykl” přiznává, “a když to najednou přestalo, byl jsem nešťastný, že už nejsem na turné a na nové město jsem si absolutně nemohl zvyknout.”

Pár koncertů, které kapela tehdy odehrála, málem skončilo tragédií. Jednou Murph dostal na náledí smyk a obrátil auto na střechu (událost inspirovala písničku ‘Motorphobia’). A během zájezdu do Dubaje se v buggině na písečných dunách málem zabil Dan s přítelkyní. První várka písniček - hudebně těžké, tvrdé a hlučné skladbhttp://www.youtube.com/watch?v=DRhUIJextp8y s depresivními texty, které Murphy v únoru 2009 dodal na gramofirmu, byla přijata s jistými rozpaky. Basový kytarista Tord Øverland-Knudsen to potvrzuje: “Bylo to jako grunge z devadesátých let, alespoň ty první čtyři písničky. Jako bychom chtěli dostat zpátky veškerou energii.

V Liverpoolu se pomalu dostávali do formy. Zvuk trochu zjemnili syntezátory a Murphovy klávesy nahradily spoustu kytar. Melodie získaly inovativnější a barevnější podobu. Ve skladbách jste zaslechli nálady jak od Depeche Mode a Echo & The Bunnymen, kombinované s arénovými ambicemi The Killers. Jako kdyby The Horrors hráli coververze Queen. Wombatovský rukopis a chytlavost skladeb ale zůstala a dokonce překonala jejich někdejší hitové pecky z tanečních parketů.

Deska se nahrávala během roku 2010 se třemi různými producenty – vše v Los Angeles– nejdříve producent U2 a REM Jacknife Lee přinesl svou preciznost do Anti-D, pak jim vypomohl Eric Valentine s Tokyo (Vampires And Wolves) a Techno Fan. A nakonec producent Muse Rich Costey dokončil dílo, které překonalo veškeré očekávání. “Vezmete electro a grunge a smícháte to tak trochu podobně jako na naší první desce,” říká Tord, “takové je tohle nové album.” This Modern Glitch vyšlo v dubnu 2011 a hned vyšplhalo na třetí příčku albové hitparády v Británii. The Wombats kopli do vrtule! Na letošním Rock for People to viděli tisíce nadšených lidí.

Pokud si chcete užít The Wombats v klubové atmosféře, budete mít možnost 27.listopadu od 20:00 v Lucerna Music Baru.

Vstupenky na 480,- Kč + poplatky zakoupíte v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě v den koncertu 550,- Kc.