Novinky

VI. bienále Ostravské dny 2011 odhalilo bohatý program

19 koncertů, 95 kompozic, 25 světových premiér

Třítýdenní Ostravské dny, ve své kategorii jeden z největších letních programů pro novou hudbu na světě, vyvrcholí devítidenním festivalem. Na rozdíl od jiných podobných programů jsou Ostravské dny zaměřeny na práci se symfonickým orchestrem a na skladby pro velké soubory, včetně sborových děl. Propojení evropského a amerického repertoáru je dalším mimořádným aspektem Ostravských dnů, zvláště v kontextu festivalů evropských. Letošní ročník přináší do Ostravy řadu vysoce respektovaných souborů a sólistů a nabízí, v rámci devatenácti programů, opět jedinečný repertoár, který staví vedle sebe díla jak etablovaných skladatelů, tak těch, kteří jsou na počátku své umělecké dráhy. Třetina z téměř stovky skladeb uvedených na festivalu bude mít světovou premiéru.

"Nedostatek příležitostí prezentovat nová orchestrální díla je velkou překážkou pro skladatele a zamezuje jim komponovat hudbu pro velké orchestry i přesto, že díla orchestrální často definují skladatelův přínos pro hudbu. Myšlenka Ostravských dnů vznikla na konci 90. let. Byla inspirovaná koncerty s Janáčkovou filharmonií Ostrava, která uvedla velká stěžejní díla hudby 20. století, například 103 od Johna Cage nebo Gruppen od Karlheinze Stockhausena. Jedinečné možnosti, které Ostrava nabízí – nová rozsáhlá budova Janáčkovy konzervatoře, téměř stočlenný symfonický orchestr a prostory filharmonického sálu, které například bezproblémově umožňují koncerty se třemi orchestry - to vše inspirovalo myšlenku uspořádat Institut a Festival se zaměřením na práci s orchestrem. "
- Petr Kotík, zakladatel a umělecký ředitel Ostravských dnů

Kromě dvou rezidenčních orchestrů – 95členné Janáčkovy filharmonie Ostrava a 35členného mezinárodního komorního orchestru Ostravská banda - se na letošním festivalu představí soubory JACK Quartet (New York), Quasars Ensemble (Bratislava), elektroakustické kytarové kvarteto ZWERM (Antverpy), 35členný pěvecký sbor Canticum Ostrava (Ostrava), S.E.M. Ensemble (New York), O. B. SQ (mezinárodní), ONCE Trio (mezinárodní) a Nea Vasile a Taraful de La Marsa, uznávaná kapela z jižního Rumunska. Ze sólistů jmenujme např. klavíristy Daana Vandewalleho (Gent), Josepha Kuberu (USA), Johna Tilburyho (Londýn), houslisty Hanu Kotkovou (Lugano) a Conrada Harrise (New York) a zpěváky Salome Kammer (Mnichov), Katalin Károlyi (Paříž), Petru Noskaiovou, (Bratislava) a Thomase Bucknera (New York).

Mezi vrcholy Ostravských dnů 2011 patří:

Světové premiéry, např. orchestrální práce s videem Philla Niblocka Baobab, kterou uvede Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Petra Kotíka, a nové skladby Larryho Polanskeho pro Canticum Ostrava pod taktovkou Jurije Galatenka.

JACK Quartet provede společně s Ostravskou bandou pod taktovkou Rolanda Kluttiga “Concerto” Dithyrambe Wolfganga Rihma a uvede též díla Iannise Xenakise, Elliotta Sharpa a rumunsko-francouzského skladatele Horatia Radulescu.

Dvě zřídkakdy realizované symfonické skladby Mortona Feldmana: Piano and Orchestra (1975) a Structures for Orchestra (1960-1962) s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dlouholetými spolupracovníky Feldmana: klavíristou Josephem Kuberou a dirigentem Petrem Kotíkem.

Monumentální skladba Rolfa Riehma Wer sind Diese Kinder pro velký symfonický orchestr (rozdělený do 3 skupin), elektroniku a klavír v podání sólistky Daana Vandewalleho (Gent) a Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Petra Kotíka a za účasti skladatele.

The Tiger’s Mind (1967) Cornelia Cardewa provede Ostrava Days Ensemble pod vedením britského pianisty Johna Tilburyho.

Houslistka Hana Kotková (Lugano) provede multikanálové elektroakustické dílo Pierre Bouleze Anthémes II (1998).

Sopranistka Katalin Károlyi (Paříž) vystoupí v komorní opeře Salvatore Sciarrina Infinito Nero (1998).

Mezzosopranistka Salome Kammer (Mnichov) v dílech Caroly Bauckholt, Johna Cage a Kurta Schwitterse.

Renomovaný 13členný Quasars Ensemble z Bratislavy.

Debut ONCE Trio (Conrad Harris, housle, New York, Arne Deforce, violoncello, Brusel a Daan Vandewalle, piano, Gent) a provedení 70 minutové skladby Trio (1980) od Mortona Feldmana.

Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda a Quasars Ensemble provedou orchestrální skladby těchto skladatelů: Caroly Bauckholt, Petra Kotíka, Martina Smolky, Galiny Ustwolské, Johna Cage, Ivana Buffy, Petra Cíglera, Jiřího Kadeřábka, Bernharda Langa, Györgye Ligetiho.

Práce mladých autorů - bývalých rezidentů Institutu Ostravské dny: Carolyn Chen, Alexe Minceka, Kate Soper, Pablo China, Johna Lellyho, Jamese Saunderse a téměř 25 skladeb rezidentů Institutu Ostravské dny 2011.

10hodinový Minimaraton elektronické hudby v dramaturgii Martina Klimeše. V jeho rámci budou mimo jiných představeny skladby Roberta Ashleyho, Larry Polanskeho a Matthewa Ostrowskeho.

Rozsáhlá zvuková instalace Gordona Monahana (Toronto) v Dole Michal.

Nea Vasile a Taraful de La Marsa z jižního Rumunska představí v klubu Parník tradiční lidovou hudbu.

Ostravské dny jsou složeny ze dvou propojených částí - Institutu a Festivalu.

Na Institutu (15. srpna - 4. září) participuje 28 mladých skladatelů z 12 zemí  - Argentiny, Brazílie, Kanady, České republiky, Velké Británie, Maďarska, Irska, Itálie, Japonska, Polska, Slovenska, Jižní Koreje a USA, kteří se budou podílet na workshopech a přednáškách s možnostmi zkoušek a úzké spolupráce s početnými orchestry a vůdčími osobnostmi současné hudby. Jejich skladby jsou vždy provedeny na Festivalu. Pracovním jazykem Ostravských dnů je angličtina.

Od roku 2001, kdy byly organizovány první Ostravské dny, se tento letní program stal jednou z nejuznávanějších akcí na světě. Domácí i světový tisk mnohokrát ocenil Ostravské dny jakožto program s "konzistentně vysokou kvalitou" (The Wire, Londýn) a pro jeho "obrovské bohatství nápadů ... absolutně nedogmatické" (Musical America, New York). Za dobu své existence uvedly Ostravské dny díla od více než 170 autorů a více než 150 světových premiér.

Vše o festivalu, včetně programu, naleznete na oficiálních webových stránkách festivalu.

Orchestry:
Janáčkova filharmonie Ostrava
Ostravská banda (mezinárodní)

Ansámbly, soubory:
Canticum Ostrava, Jurij Galatenko, sbormistr (Ostrava)
ZWERM a hosté (Antverpy)
Quasars Ensemble (Bratislava)
JACK Quartet (New York)
O. B. SQ (mezinárodní)
ONCE Trio (mezinárodní)
S.E.M. Ensemble
Nea Vasile a Taraful de La Marsa (Rumunsko)

Dirigenti:
Johannes Kalitzke (Vídeň)
Roland Kluttig (Berlín)
Petr Kotík (New York / Ostrava)
Ondřej Vrabec (Praha)

Skladatelé / Lektoři:
Charles Ames (Buffalo, N. Y. USA)
Carola Bauckholt (Kolín nad Rýnem)
Petr Kotík (Ostrava)
Bernhard Lang (Vídeň)
Gordon Monahan (Meaford, Kanada)
Phill Niblock (New York)
Larry Polansky (Hanover, USA)
Rolf Riehm (Frankfurt)
Martin Smolka (Praha)

Hosté, Umělci a Sólisté:
Katalin Károlyi, zpěv (Paříž)
Salome Kammer, zpěv (Mnichov)
Ondřej Vrabec, lesní roh (Praha)
Karel Dohnal, klarinet (Praha)
Rhodri Davies, harfa (Newcastle)
Daan Vandewalle, klavír (Gent)
Joseph Kubera, klavír (New York)
John Tilbury, piano / lektor (Londýn)
Conrad Harris, housle (New York)
Hana Kotková, housle (Lugano)
Arne Deforce, violoncello (Gent)
John Eckhardt, kontrabas (Hamburg)
Daniel Ploeger, performer (Berlín)
Thomas Buckner, zpěv (New York)
Fabrizio Rosso, elektronika (Villadeati / Melide)
Jiří Král, tuba (Ostrava)
Karel Šín, tuba (Ostrava)
Peter Graham, skladatel (Brno)
Alexandr Vovk, zpěv (Ostrava)

Místa konání:
Dům kultury města Ostravy
Janáčkova konzervatoř a gymnázium v Ostravě
Kostel sv. Václava
Klub Parník
Galerie výtvarného umění v Ostravě
Důl Michal

Ostravské dny 2011 - Festival nové a experimentální hudby
VI. bienále
26. srpna - 3. září 2011

Foto: Ostravská banda