Novinky

B.B.KING vystoupí společně s Johnem Mayallem v Praze už za týden

B.B.KING

Riley B.King, celému světu známý jako B.B.King, se narodil 16.září 1925 v Itta Bena v Mississippi. Je považován za nejlepšího bluesového kytaristu všech dob, hudebníka, který definoval rhythm & blues a přiblížil jej posluchačům na obou stranách Atlantiku. Už v roce 1969 však díky crossoverovému hitu The Thrill Is Gone (coververzi písně Roye Hawkinse) a následném hostování na American Tour skupiny The Rolling Stones pronikl i k mainstreamovému publiku. Mladší generace jej pak mohou znát i zásluhou společného singlu s U2 – When Love Comes To Town z jejich alba Rattle and Hum. Je mnohonásobným držitelem Grammy a autorem nespočtu hitů – namátkou Three O'Clock Blues (no.1, z roku 1951), You Don't Know Me (no.1, 1952), Please Love Me (no.2, 1953), You Upset Me Baby (no.2, 1954), Sweet Sixteen, Part I (no.2, 1960) nebo Don't Answer The Door, Part I (no.2, 1966). V 80.letech byl uveden do Rock'n'rollové síně slávy.

Přestože letos oslaví úctyhodných 86 let, jakoby na něj čas neměl žádný vliv. Každý rok odehraje na neuvěřitelných 250! koncertů, jen v tuto chvíli čítá jeho harmonogram na sedmadvacet zastávek – Spojenými státy počínaje, přes Austrálii a Evropou konče.

JOHN MAYALL

John Mayall, kytarista, zpěvák a hráč na klávesy a foukací harmoniku, se stal vzorem a spoluhráčem takových vynikajících hudebníků jako Eric Clapton, Mick Taylor (Rolling Stones), Mick Fleetwood (Fleetwood Mac) a mnoha dalších. Narodil se v roce 1933 v malé vesnici nedaleko anglického Manchesteru. Na klavír, kytaru a harmoniku se učil jako samouk od svých třinácti let, aktivněji se hudbě věnuje však až od třiceti. Jako John Mayall's Bluesbreakers začal vystupovat až v Londýně, kde se později také setkal s Ericem Claptonem. Výsledkem bylo album, které se umístilo vysoko na žebříčcích a které jim zajistilo pověst legend. Poté, co Clapton a Jack Bruce opustili The Bluesbreakers, aby zformovali Cream, prošla Mayallovou kapelou celá řada skvělých hudebníků - Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood (pozdější Fleetwood Mac), Andy Fraser (Free) či Mick Taylor (vstoupil do Rolling Stones). Za svoji hudební dráhu John Mayall vydal desítky alb (přesně: 56), hrál s dalšími hudebními legendami jako John Lee Hooker, T-Bone Walker, Billy Preston, Billy Gibbons, Gary Moore, Heft Healy, Coco Montoya, Otis Rush nebo Sonny Boy Williamson.

Stejně jako při všech jeho nedávných návštěvách Prahy doprovodí Mayalla i 12.7. na pódiu jeho „domácí“ skupina Bluesbreakers.

Vstupenky na koncert B.B.Kinga a Johna Mayalla jsou k zakoupení v síti Ticketportal a Ticketpro od 790 Kč.