Novinky

Iceland Airwaves – na vlnách islandské hudby I.

První ročník tohoto každoročního festivalu se konal roku 1999 v prostorách letištního hangáru, kdy se především zahraničním nahrávacím agenturám představili místní islandští nadějní hudebníci. Ač se za více než 10 let rozrostl a zdaleka neláká už jen producenty, stále si zachoval nádech inovátorství a hudebního objevování a stal se tak cílem mnoha hudebních agentů či žurnalistů slídících po nových talentech.

Iceland Airwaves ovládne centrum Reykjavíku vždy třetí říjnový týden po dobu pěti dnů, od středy do neděle, v dnešním roce v  termínu od 12. do 16. října. Jeho charakteristickým rysem je skutečnost, že se nesoustřeďuje pouze na pár místech, ale probíhá víceméně všude. Pro základní orientaci slouží výběr několika koncertních prostorů, jedním z nich bude o letošní ročník i nově otevřené hypermoderní koncertní a kongresové centrum Harpa. Kromě toho se však umělci vtěsnají i do místních barů, klubů, nejrůznějších obchodů, restaurací, obývacích pokojů kohokoliv, kdo má jen trochu chuť uspořádat koncert, vlastně víceméně kamkoliv, kde to je jen trochu možné.

Tyto „off-venue“ koncerty se staly již součástí politiky samotných organizátorů, kteří podněcují nejen k jejich pořádání a během festivalu shromažďují jejich program a distribuují jej mezi návštěvníky, ale i k aktivní účasti na nich. Neboli, máte-li kapelu, neváhejte kontaktovat samotné organizátory Iceland Airwaves, pořadatele jednotlivých improvizovaných pódií či si uspořádejte koncert kdekoliv sami. Legendární scénou je v neposlední řadě též Modrá laguna (Blue Lagoon Chill), kdy si diváci užívají koncertu, zatímco se čvachtají ve vyhřátých venkovních lázních.

Reykjavík poskytuje příjemně intimní atmosféru, na druhou stranu ale i dostatečný prostor pro celonoční afterparty a tak se o festivalu Iceland Airwaves traduje, že jeho průběh je pro návštěvníka vždy dosti divoká jízda. Nesporným faktem ale zůstává, že prostředí Islandu jako takové nabízí bezbřehé možnosti obdivu a tak mezi koncertní vyjížďka na okraj města může znamenat pro turistu celoživotní zážitek.

Po hudební stránce se organizátoři snaží jak obsáhnout mezinárodní scénu, tak zároveň představit scénu místní, což následně islandským hudebníkům značně ulehčuje vstup na tu mezinárodní. V dalších připravovaných článcích o tomto pozoruhodném festivalu nastíníme vybrané umělce, jejichž hudba v rámci Iceland Airwaves rozezní ulice a kluby Reykjavíku.

Iceland Airwaves, 12.-16.10.2011

Reykjavík, Iceland

line-up: Agent Fresco, Austra, Beach House, Benny Crespo's Gang, Berndsen, Dale Earnhardt Jr, De Staat, Deathcrush, Dope D.O.D., Dungen, Elephant Stone, Endless Dark, Friðrik Dór, Futuregrapher, Hljómsveitin, Ég, Hoffman, Honningbarna, JD McPherson, Jenny Hval, John Grant, Just Another Snake Cult, K-X-P, Karkwa, Kira Kira, Liturgy, Matthew Hemerlein, Megas og Senuþjófarnir, Murmansk, Niki & the Dove, NOLO, Oculus, Of Monsters and Men, Ólafur Arnalds, Ólöf Arnalds, Oy, Páll Óskar, Pascal Pinon, Retro Stefson, Samaris, SBTRKT, Secret Chiefs 3, Sin Fang, Sizarr, Snorri Helgason, Sóley, SUUNS, Swords of Chaos, Team Me, Ter Haar, The Vaccines, The Vintage Caravan, The Violet May, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Touchy Mob, Treefight For Sunlight, tUnE-yArDs, Útidúr, Valdimar, Who Knew, Wistaria,Yoda Remote, Young Galaxy, Zebra and Snake

Vstupenky je možné zakoupit na internetových stránkách midi.is, v tuto chvíli za 16.500 kr., což je v přepočtu zhruba 2.500,- Kč, přičemž cena se vždy po nějakém čase zvýší.

Pro bližší informace navštivte stránky festivalu.